HABER

İnsanların kaçırılmasını engelleyici sözleşme

Birleşmiş Milletler (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), devletlerin düşman gördüğü kişileri kaçırmasını, gizli hapishanelerde tutmasını ya da öldürmesini yasaklayan uluslararası bir sözleşmeyi kabul etti.

BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen uluslararası sözleşme, kişileri, devletin güvenlik ya da başka birimleri tarafından kaçırılıp ortadan yok olmalarına karşı korumaya çalışıyor. Sözleşme, bu tür uygulamaya tabi olan kişilerin ve yakınlarının adalete başvurma ve tazminat talep etme hakkı olduğunu vurguluyor. Sözleşmede "zorla ortadan kaybolmanın" tanımı da yapılarak bunun kişilerin alıkonulup, kaçırılıp, gizli hapishanelerdetutulup hukuk güvencesinden yoksun bırakılması anlamına geldiği ifade ediliyor. Bu tür uygulamalarda bulunanların suç işledikleri belirtilerek adalete teslim edilmeleri öngörülüyor.

Sözleşmede ayrıca kişilerin devlet birimleri tarafından gizli olarak tutuklanmasının ve nerede olduğu açıklanmayan hapishanelere konulmasının kanun dışı ilan edilmesi isteniyor. Sözleşmede kaçırılan ve gizli yerlerde tutulan kişilerin ailelerinin o kişinin başına ne geldiğini ve nerede tutulduğunu bilmeye hakkı olduğu vurgulanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön