HABER

İota nedir? İota neden yükselişte?

İota nedir? İota neden yükselişte?

Kendini yeni jenerasyon kripto para olarak tanımlayan iota daha hızlı daha hesaplı ve güvenli bir işleyiş vaad ediyor. Peki ioada tam olarak nedir ve neden bu kadar ilgi görüyor? İşte iota ile ilgili merak edilenler...

Bitcoin adlı kripto paranın değeri 11 bin doları aşmış durumda. Popülerlik kazanan kripto para sektöründe dominant olan Bitcoin'e rakip para birimlerinden biri de iota. İoto daha hızlı, verimli ve en önemlisi güvenli bir işleyiş sistemi sunuyor.

İota'nun bu sistemine tangle yani kördüğüm adı veriliyor. İotanın istemine göre transferin gerçekleşmesi için 2 diğer trasferin onaylanması gerekiyor. Yani sisteme bir ransfer dahil etmek istediğiniz de iki tana rastgele transfer seçiyor ve bağlı anahtarlar ile bakiyenin geçrli olduğunu kontrol edip onaylıyorsunuz. Bu paket, sonraki jenerasyon transferlerce incelenip onaylanmak üzere ağa gönderiliyor.

Bu onaylama süreci ağı spam ya da sahte kimlik saldırılarına karşı koruyor. Blok zincir sistemine alternatif olarak geliştirilen bu sistem büyük oyuncuların da ilgisini çekmiş ki Microsoft ve Fujitsi gibi şirketler ile işbirliği yapılıyor. 6,75 milyar dolar piyasa değeri olan IOTA 3.42 dolardan işlem görüyor.

IOTA kripto para birimi takipilerini heyecanlandırmış durumda. Ekip hedefledikleri güvenlik ve hız seviyerine erişirlerse bunun etkileri büyük olabilir. Ancak IOTA kripto para için henüz işin başında diyebiliriz.

Geri Dön