İP'den, Ergenekon savcısına suç duyurusu

ANKARA(ANKA)- İP, Ergenekon Operasyonu'nda görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Zekeriya Öz hakkında suç duyurusunda bulundu.

İP Genel Sekreteri Nusret Senem, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığı önünde yaptığı basın açıklamasında, Ergenekon Operasyonu'nda görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı İstanbul Zekeriya Öz hakkında ‘suç ve suçluyu imal etme girişiminde bulunduğu' ve ‘görevi kötüye kullandığı' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Senem, Ergenekon Operasyonu kapsamında ifadesine başvurulan Tuncay Güney'in daha önceden Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'ne sunduğu belgelerin suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle iade edildiğini ve davanın kapatıldığının altını çizerek, "Nasıl oluyor da suç bulunmadığı gerekçesiyle iade edilen belgeler bugün Türkiye'yi sarsan bir soruşturmanın kanıtı olarak kullanılıyor?" dedi.

Senem, Tuncay Güney'in, İsmailağa dergahında yetiştiğini ve Fethullah Gülen'in özel kaleminde görev yaptığını öne sürerek, "Bunun gibi şahıslar ve tarikatlar Türkiye'nin güzide kurumlarını karalıyor ve maalesef adliyemizin bir bölümü bunlara alet oluyor" diye konuştu. Ergenekon Operasyonu'nun asıl amacının TSK'yı suç örgütü gibi göstermek olduğunu savunan Senem, "TSK'nın sınır ötesi operasyonu öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sıkışınca, uydurma belgeleri raftan indirmiştir ve provokatörler sahnede arz-ı endam etmeye başlamıştır. Bir kısım başıboş örgütlerin içinde bulunan adamları ortaya atarak TSK'yı hedef alıyorlar" dedi.