iPhone 5S hangi yönüyle öne çıkacak?

10 Eylül’de tanıtılması beklenen iPhone 5S’le ilgili spekülasyonlar başladı. Cihazda yer alacak A7 yongasıyla alakalı iddialar var.

iPhone 5S hangi yönüyle öne çıkacak?

Bir sonraki iPhone’nun iPhone 5′ten daha iyi olacağı kesindi. Şu zamana kadar iPhone 5S’le ilgili parmak izi sensörü, çift LED flaş, daha iyi kamera ve farklı özelliklerden söz edilmişti. Ama A7 yongasıyla ilgili detaylar ise bilinmiyordu. Yeni iddiaların kaynağı ise Fox News’ten Clayton Morris. Morris’in attığı tweet mesajında A7 sistem çipinin, A6′dan %31 daha hızlı olacağını belirtti. Kaynakları ayrıca harekete ayrılmış ayrı çip olacağından da bahsetti. Apple’ın hareket izleme özelliklerini nasıl kullanacağı belirsiz, ancak şirket Samsung Galaxy S serisindeki gibi hareketleri kullanan yeni bir kontrol şeması hazırlamış olabilir. Bloomberg’ten Jony Ive’in sene başındaki hipotezi bu durumu destekliyordu.

Diğer yandan 9to5Mac sitesinden Mark Gurman, Apple’ın 64 bit A7 çiplerinin prototiplerinin test edildiğini belirtti. Daha önceden iPhone 5S’in 64 bit işlemciler içerdiğine dair bazı iddialar vardı. 64 bit işlemci ile birlikte iOS 7′nin görsel efektlerinde daha hızlı olduğu ileri sürülüyor. Geçtiğimiz eylül ayında yarı iletken analisti Linley Gwennap, Apple’ın 2014′te çıkarmayı planladığı 64-bit ARMv8 çözümü üstünde çalıştığını ve Apple’ın sadece iPhone 5S prototip birimlerinde 64 bit işlemcileri test ettiğini iddia etmişti. Aynı raporda A7′de mantıksal olarak donanımsal yükseltmenin olacağını, 4 çekirdek ve daha yüksek performans sağlayan GPU içereceği belirtiliyordu.

A7′nin 4 çekirdekli değil yine çift çekirdekli olacağı birçok eleştirmen tarafından söyleniyor. Yüksek ihtimalde A7 çift çekirdek de kalacak gözüküyor. Apple’ın A6′daki melez mimariyi bozmadan A7′de aynı mimarinin biraz daha geliştirildiği birçok analist tarafından ön görülüyordu. Anandtech sitesinde A6′nın melez mimarisi masaya yatırılmıştı. A6 aslında Apple’ın kendi ARMv7 temelli işlemci tasarımını kullanan ilk sistem çipi. Bunun ipuçları ise Xcode 4.5′teydi. Cortex A5, A7 ve A15′te VFPv4 (Floating Point ünitesi) var. A8 ve A9′daki ise VFPv3. Cortex A5, A7 ve A15′te 32 kayıtlı VFPv4 FPU implement ediliyor. Bu noktada eğer VFPv4 destekleyen mimariyi ve ayrıca ARMv7 üstüne ARMv7s’nin eklendiğini baz alırsak, tasarım Cortex A8 veya A9 değil. Cortex A9 dışarıda kalırken, A15 diğer seçenek. Ama ortadaki aslında ne A15 ne de A9. Apple, A9 ve A15′ten yararlanıp kendi melez tasarımını A6′da yapmıştı.

Aradığınız Aşk Artık Cep’lerde

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
iphone kendini çok farklı konumda zannediyor. aslında öyleydi ama kullanıcıları daha çok yıprattığını unutuyor. yıpratılan kullanıcı farklı modellere yönelir kolayca. İphone kullanan birçok kişi uygulamalardan ve iphone kısıtlamalarından sözediyor. neredeyse 3G görüşme kimseyle yapamıyorsun. ya herkes iphone kullanacak yada iphone lan biriyle 3g görüşemiyeceksin. Yani illede iphone kullanın demek istiyor. bu kadar sıkarsa samsung-htc 1 ve 2 numara olarak piyasanın ekmeğini yerler. sende ancak birkaç ceo ve çalışma arkadaşlarına iphone5s satarsın:))
Diğer Haberler