iPhone X ilk deneyim

Apple’ın “geleceğin iPhone’u” olarak lanse ettiği telefonu iPhone X nihayet satışa sunuldu. Ülkemizde 6099 TL’lik başlangıç fiyatı bulunan ürün, kimileri için ışıltılı bir mücevher, kimileri için ise koca bir hayal kırıklığı.

iPhone X ilk deneyim

iPhone X’in ön tarafında Apple’ın artık ikon haline gelmiş Home tuşu ve doğal olarak Touch ID teknolojisine yer verilmiyor. Ek olarak, “neredeyse çerçevesiz” tasarım faktörünün kullanılarak ön tarafın büyük kısmının ekrana ayrıldığı ilk ve tek iPhonetelefon modeli.

Bu kez Super Amoled teknolojisinin kullanıldığı ekran, aslına bakarsanız ön üst kısımdaki girintili çıkıntılı bölgesiyle göz tırmalıyor. Hani sol tarafta saat, sağ tarafta da şarj ibarelerinin yer aldığı, orta tarafta ise siyah bir bantla birlikte Face ID teknolojisine yer verilen bölge.

Arka tarafa baktığımızda, alta doğru uzatılmış ve çıkıntılı olarak konumlandırılmış dual kamera sistemini görüyoruz. Açıkçası bu da hoş olmayan bir görüntü oluşturuyor ve telefonun bütünlük hissini bozuyor. Ek olarak, kullanılan cam malzemenin de çok dayanıksız olduğuna dair defalarca haberler gelmişti. Hatta “En dayanıksız iPhone modellerinden bir tanesi de iPhone X olabilir” yorumları sürekli yapılıyor. Apple ise, güvenli kullanım için orijinal kılıfın satın alınmasını tavsiye ediyor. Haliyle bir telefona bu kadar para verdikten sonra “İlk düşüşte kırılır mı acaba?” diye korkular içinde kalmak hoş değil.

Ha bir de, cihaz fazla kalın. Hatta yanlardan bakınca akıllara direkt iPhone 3G gibi eski modelleri getiriyor.

Android kullanıcıları için eskiye dönüş gibi

Uzun süreli iOS kullanıcıları için bir şey diyemem, ama uzun süreli Android kullanıcıları için iOS 11 işletim sistemli iPhone X’ye geçiş yapmak ilk etapta eziyet olabilir. Zira basit bir “geri tuşu”nun eksikliği bile aslında çok önemli. Eliniz ister istemez ekranın alt tarafındaki geri tuşunu arayacak ve her seferinde bulamayacak.

Unutmadan, an itibarıyla birçok oyun ve uygulamanın iPhone X’e destek vermediğini, özellikle çözünürlük tarafında çeşitli sıkıntıların yaşandığını belirtmeliyiz. Kocaman ekranının yalnızca yarısında oyun oynadığınızda ne hissedersiniz? Açıkçası biz pek iyi şeyler hissedemedik.

Fiyatı düşer mi?

Böyle bir beklentiye girmeniz bile hata. Bildiğiniz gibi Apple, yeni ürünlerinde indirim düşünen bir firma değil. Hatta, döviz kurunda artış olunca yeni zamlar yaptığı da oluyor. Dolayısıyla ülkemizdeki kurlara göre birkaç ay içinde iPhone X’in fiyatında artış olursa şaşırmayın.

iPhone X alınır mı?

Yine ülkemiz ekonomik durumunu göz önüne alırsak, bir telefona 6 bin liranın üzerinde para vermek mantıklı görünmüyor. Üstelik, 1 yıl sonra başka iPhone’ların da satışa sunulacağını düşünürsek. Eşsiz bir özelliği, hayat kurtarıcı bir yeniliği olsa “evet, verilebilir” diyebilirdik ama, ne yazık ki iPhone X’in yenilikçi tarafı da pek yok.

Apple Uygun Fiyatlı iPad Hazırlıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Çok gereksiz pahallı bir telefon olduğunu söylemekle beraber ,eflasyonun %17,95 olduğu bir ülkede insanların gıdasından kısıp almak istediği bir telefondur kendileri lakin besin değeri fiyatı kadar yüksek değildir.......!!!!!!!!!!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler