İP'liler Ergenekon Operasyonu'nu protesto etti

İSTANBUL (İHA) - İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan İşçi Partili (İP) bir grup, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da gözaltına alındığı operasyonu protesto etti.

Ergenekon operasyonu kapsamında Rektör Alemdaroğlu, İP Genel Başkanı Perinçek ve Gazeteci Selçuk'un da aralarında bulunduğu 12 kişinin emniyetteki sorguları devam ediyor. Gözaltına alınan zanlıların ilk 24 saat içinde avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmediği için, görüşmeler bugün gerçekleştirildi. İşçi Partisi üyesi olduklarını belirten yaklaşık 100 kişilik bir grup da zanlı avukatlarıyla birlikte emniyete gelerek basın açıklaması yaptı. Aralarında İP İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel ve Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek'in de bulunduğu grup, avukatlarıyla birlikte emniyete geldiklerini ve avukatların müvekkilleriyle görüşerek bilgi alacaklarını belirtti.
Eylem nedeniyle polis ekipleri sıkı güvenlik önlemi alırken, İl Başkanı Önsel grup adına açıklama yaptı.

Zanlıların gözaltına alınmasının haksız olduğunu iddia eden Önsel, Ergenekon isimli bir örgütün bulunmadığını savunarak, vatansever insanların operasyon kapsamında gözaltına alındıklarını öne sürdü. Önsel son olarak Perinçek ve diğer zanlıların kısa süre içinde serbest bırakılacaklarına inandıklarını söyledi.

Gözaltındaki Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek ise bazı basın organlarında İlhan Selçuk'un yaşı öne çıkarılarak yapılan "mağdur edildi" yönündeki haberlere tepki gösterdi. Selçuk'un bu haberleri görmesi durumunda kendisinin de tepki göstereceğini söyleyen Perinçek, "İlhan Selçuk bunları görse üzülürdü" dedi.

Polisin, operasyonun ardından evinde uzun süre arama yaptığını söyleyen Perinçek, "15 bin kitap ve klasörü sayfa sayfa tek tek incelediler. Klasörlerin arasında 'Perinçek'in Lozan başarıları' isimli bir dosya vardı. Onu bile suç unsuru sayarak el koydular" dedi.

Avukatların müvekkilleriyle görüşmelerinin ardından emniyet önünden ayrılan grup, Şişli'deki Cumhuriyet Gazetesi'ne gitti

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler