HABER

"Irak Hükümeti ve Iraklılarla görüşmeler yapılıyor"

Ankara AA- Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Türkiye'nin, Merkezi Irak Hükümeti ile ve Iraklılar'la çok değişik seviyelerde görüşmeler yapmakta olduğunu" söyledi.

Terörle mücadelenin, sadece askeri mücadeleden ibaret olmadığını "siyasi, kültürel, ekonomik, başkaca tedbirlerin alınması gerektiğini" ifade eden Çiçek, "bakın siyasi açılım değil... (Açılım) tabiri dışarıdan telkin edilen bir şey" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Çiçek, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin "Önümüzdeki hafta Türkiye'den bir heyetin Bağdat'a gideceği ve Naçırvan Barzani ile bir görüşme yapacağı yönünde" açıklamaları olduğu hatırlatılarak yöneltilen soruyu şöyle cevaplandırdı:

"Önümüzdeki hafta bir heyet gidecek diye bir şey söz konusu değil. Ama Irak'la zamanlı, zamansız veya belli bir takvime bağlı bir görüşme her zaman yapılır... "

Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan'ın "27 Mayıs ve Adnan Menderes" konusundaki açıklamaları" ile ilgili görüşünün sorulması üzerine Çiçek, şöyle konuştu:

"Hukuk adamlarının, hukuk dışındaki gelişen olayları tasvip etmesi, onu tasvip eder bir tavır içerisinde olması çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Hele hele bunlar yargı mensupları ise kamuoyuna yapılan açıklamalar kurumlarıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getiriyor. Eğer bu tür beyanlar var ise kurumları tartışmaya açar. Bu çok doğru olmaz. Kim bu ülkede ne çözüm arayacaksa hukukun içinde aramalıdır.

Eski bir Adalet Bakanı olarak, yargı mensupları keşke konuşmasalar diye bunu söylüyorum. Bunlar kurumları yıpratıyor, buna hepimizin dikkat etmesi gerekiyor."

Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Yüksek Kurulunun önümüzdeki Cuma günü toplanacağını bildirdi.

Çiçek, Youtube'da yayınlanan ve bazı bürokrat, savcı ve generallere ait olduğu iddia edilen konuşmalarla ilgili, "Kendileriyle ilgili önemli iddialar gündeme geldiğine göre bence bir açıklama yapmaları gerekir. Eğer bunlar söylenmemiş ise ortada suç teşkil eden hususlar vardır, ilgili makamlara başvurmaları lazım. Eğer söyledilerse tabiatıyla o zaman içeriği suç teşkil eder bunların. Bununla ilgili de yargı makamlarının, cumhuriyet savcılarının, yine bir işlem yapmaları gerekir" dedi.

İnternette işlenen suçların, bu çağda karşılaşılan yeni bir durum olduğunu ifade eden Çiçek, bu konuda Adalet Bakanlığı yaptığı dönemde hazırlattıkları bir yasa tasarısının olduğunu anımsattı.

Yasa dışı dinlemenin suç olduğunu hatırlatan Çiçek, "burada iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir, özü itibarıyla doğru olabilir, ama o bilgiye erişmek yasa dışıdır" diye konuştu.

Geri Dön