HABER

Irak için 3 seçenek değerlendiriliyor

Irak için 3 seçenek değerlendiriliyor

ANKARA - ABD'nin etkin gazetesi Washington Post, Amerikan yönetiminin Irak Çalışma Grubunun raporunun yayınlanmasından sonra Irak'taki askeri ve siyasi durumunu yeniden belirlemek için üç seçeneği gözden geçirdiğini bildirdi.

Gazetenin haberine göre, ilk seçenek, Bağdat'ta güvenliğin arttırılması için kısa vadede 15 bin ila 30 bin takviye asker gönderilmesi ve Irak güçlerinin eğitimine hız verilmesi.

Bir diğer stratejinin Amerikan askeri birliklerin sadece El Kaide'ye bağlı teröristlerin etkisiz hale getirilmesine ayrılması olarak düşünüldüğünü yazan Washington Post, üçüncü seçeneğin de Amerikan siyasi desteğinin sadece Şii çoğunluğa verilmesi ve Sünni direnişçilerle uzlaşma girişimlerinin terk edilmesi olduğunu kaydetti.

Gazete, Başkan Bush ve danışmanlarının en büyük endişesinin Irak Çalışma Grubunun önerilerine alternatif bulmak olduğunu belirtirken, Amerikan yönetimindeki başlıca eğilimin Irak'ın sorunlarını Iraklıların sorumluluğuna devretmek olduğunu yazdı.

Washington Post, Beyaz Saray'ın, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Savunma Bakanlığını (Pentagon) da ilgilendiren ve dahil eden bu seçimlerinin, Başkan Bush'un 18 aralıkta yapacağı ulusa sesleniş konuşmasında açıklığa kavuşmasının beklendiğini belirtti.

Öte yandan, Amerikan ABC televizyonu da önerilerin henüz tümü yapılmamış olmasına karşın, Pentagon ve ulusal güvenlik danışmanlarının, Başkan'a Irak'taki muharip Amerikan askerlerine yeni görev verilmesi ve bunların Iraklı askerlerin eğitimi ve desteğine ayrılmasını önereceklerini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön