HABER

"Irak, pazarlık konusu değil"

İSTANBUL (İHA) - Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, "Irak, yapacağımız görüşmelerde kesinlikle pazarlık konusu değil" dedi. Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'ne katılmak ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek için bugün Amerika'ya gitti. Amerika'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda bir basın açıklaması yapan Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, "Bugün Amerika'ya bazı temaslarda bulunmak için gidiyorum. Bu süre zarfında basın toplantılarına katılacağım. Daha sonra sabah Washington'a gideceğim. Washington'da Türk-Amerikan Dernekleri'nin yapacağı toplantıya konuşmacı olarak katılıyorum. Buradan da Amerika Hazine Bakanlığı'nda yapılacak toplantılar var" dedi.

Toplantılarda, hükümet ve özellikle Hazineden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile ilgili temaslarda bulunacağını ifade eden Babacan, "Bu arada Irak konusunu değerlendireceğiz. Amerika'ya, bizim genel takım çalışmamızın gereği olarak, Merkez Bankası'ndan, Hazine'den ve Devlet Planlama Teşkilatı'ndan temsilcilerle beraber gidiyorum. Irak konusu önemli bir konu, incelenmesi gereken bir konu. Irak'a yönelik operasyon olacak mı, olmayacak mı henüz belli değil. Ne zaman olacağı da belli değil. Bu kadar bilinmeyen varken, bu konu Türkiye'ye ne kadar yük getirir belli değil?" şeklinde konuştu.

Bakan Ali Babacan, görüşmeler sırasında, Türkiye'nin olası operasyon karşısında ekonomik kaybının ne olacağının da gündeme getirileceğini ifade ederek, "Türkiye bundan nasıl korunabilir, atılacak adımlar ne olabilir? Bu konuda karşılıklı görüş alışverişinde bulunacağız. Irak, yapacağımız görüşmelerde kesinlikle pazarlık konusu değil" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön