HABER

Irak, petrol işgali iddialarını yalanladı

Irak hükümeti petrol kuyularının işgal edildiği haberlerini yalanladı.

BASRA (İHA) - Irak'ın Maysan kentinde bir basın toplantısı düzenleyen bölgenin Askeri Operasyon Sorumlusu ve Tugayı Komutanı Habib Halid, Irak'taki bütün petrol kuyularının Iraklı güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu ve dışarıdan sınır bölgesine yönelik herhangi bir işgalin söz konusu olmadığını söyledi.

Irak'ın petrol kuyularıyla ilgili basında haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Halid, "Sınırda herşey kontrol altında ve eskiden olduğu gibi Irak askerleri petrol kuyularını koruyor." şeklinde konuştu. Yakınında bulunan 13 numaralı petrol kuyusunun söylendiği gibi işgal değil koruma altında olduğunu söyleyen Halid, Irak Ordusu olarak bölgedeki tüm petrol kuyularının güvenliğinden sorumlu olduklarını ve herhangi bir işgal ya da sınır ihlaline izin vermeyeceklerini yineledi. Maysan Petrol Şirketi

Direktörü Ali Moarige ise, "13 nolu kuyu 1979'da yapıldı ve Irak-İran savaşı döneminde faaliyetleri durduruldu. Fakat şimdi yeniden üretime geçildi ve herhangi bir sorun yok. Bölgedeki güvenlik de had safhadadır ve yeni yılın başlangıcıyla birlikte diğer sorunlar da aşılacaktır" ifadesini kullandı.

Irak Hükümeti, basın gazetecileri bölgeye davet ederek basında kuyularla ilgili çıkan haberleri yalanlayan bir basın açıklamasında bulundu. Kuyuların bulunduğu Maysan kenti Basra'nın 200 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler