Irak savaşının aylık maliyeti 12 milyar dolar

Irak savaşının aylık maliyeti 12 milyar dolar

Ankara (AA)- Irak savaşının 6. yılına girildiği 2008'de, bu ülkede harcanan aylık para miktarı geçen yıllara göre 3 kat artacak.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph E. Stiglitz, Linda J. Bilmes'in katkısıyla yazdığı yeni kitabında, Irak savaşının maliyetine dair olası istatistikler verdi.

"3 Trilyon Dolarlık Savaş" adı verilen kitapta, Irak savaşının aylık maliyetinin bu yıl 12 milyar dolara ulaşacağı, Irak ile Afganistan'da harcanacak miktarın toplam tutarının, Amerikan ordusunun bu iki ülkedeki uzun süreli işgali de dahil olmak üzere 2017 yılına kadar, en iyimser haliyle 1,7-2,7 trilyon dolar arasında olacağı tahmininde bulunuldu.

Giderlere harcanması için alınan borcun faizinin tek başına 816 milyar dolarlık bir yük getireceğine dikkat çekilen kitaba göre, George Bush yönetiminin tüm taleplerinin Kongre tarafından kabul edilmesi halinde iki savaşın 2008 mali yılı sonuna kadar hesap edilen maliyeti 845 milyar dolarlık Amerikan bütçesi gerektirecek. Bu miktar sadece askeri operasyonları değil, büyükelçilik, tekrar yapılanma ve savaşla ilgili diğer harcamaları içeriyor.