HABER

"Irak üçe ayrılacak"

"Irak üçe ayrılacak"

IRAK (İHA) - İngiliz The Times Gazetesi'nde çıkan haberde, ABD Kongresi tarafından oluşturulan bağımsız komisyonun, Irak'taki şiddet olaylarını ve mezhep çatışmalarını önlemek için, ülkeyi 3 bölgesel yönetime bölme tavsiyesinde bulunacağı iddia edildi.

İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi, ABD Başkanı George W. Bush'un onayıyla oluşturulan Irak Çalışma Grubu'nun, gelecek ay düzenlenecek kongre seçimlerinden sonra sunacağı raporda Irak'ı; Şii, Sünni ve Kürt bölgesi olmak üzere üçe ayırmayı tavsiye edeceğini yazdı. Gazetedeki habere göre, çalışma grubunun başkanı ve eski dışişleri bakanı James Baker'in; Irak'taki bölünmenin, şiddet olaylarının önlenmesini ve ABD askerlerinin çekilmesini sağlamak için tek alternatif olduğunu söylediği kaydedildi. Times Gazetesi, Baker önderliğindeki çalışma grubunun, Irak'ın parçalanmasını değil, bölümlere ayrılmasını istediğinin altını çizdi.

Buna göre, bölgesel yönetimler kendi güvenliklerinden sorumlu olacak. Merkezdeki ulusal Bağdat Hükümeti ise; dışişleri, sınırların korunması ve petrol gelirlerinin dağıtılmasından yükümlü olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön