Irak’ın Yeniden İnşası Konferansı Kuveyt’te başlıyor

Irak’ın yeniden inşası için üç günlük Kuveyt Milletlerarası Konferansına Kuveyt, Irak, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası ev sahipliği yapacak.Konferans, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’ın sponsorluğunda yapılacak.

Irak’ın yeniden inşası için üç günlük Kuveyt Milletlerarası Konferansına Kuveyt, Irak, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası ev sahipliği yapacak.
Konferans, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’ın sponsorluğunda yapılacak. Toplantıya, savaşın yıprattığı ülkenin yeniden inşası için bölgesel ve milletlerarası teşkilatların yanında çok sayıda ekonomik olarak güçlü ülkeler katılıyor.
Konferansta, Irak’ın alt yapısının yeniden inşa edilmesi için özel sektör firmaları da yer alacak. Dünya Bankası Irak’ın gelişmesine katkıda bulunacak özel firmalara ve kuruluşlara yatırım garantisi sağlayacak. Konferansa Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da katılacak. Konferansa Kuveyt ve Irak ile birlikte BM, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası ortak başkanlık edecek.
Toplantıya katılan Irak delegesinin gündeminde Irak’ın yeniden inşası, yatırım, ülkede istikrarın desteklenmesi ve Irak toplumunun farklı toplumlarla birlikte barış içinde bulunmalarının geliştirilmesi çalışmaları yer alacak.
Konferansın birinci gününde Irak savaşının yol açtığı hasarın tahmini ve yapılacakların tespiti, istikrarı sağlayacak ve birlikte barış içinde yaşamayı sağlayacak uzlaşma projelerinin desteklenmesi konusu ele alınacak.
İkinci gün, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ve Irak’ta uygulamaya alınacak 212 yatırım projesinin uygulanmasına uygun ortam oluşturulması için prosedür oluşturulması konuları ele alınacak.
Toplantının üçüncü gününe Kuveyt Emiri, Irak Başbakanı, BM Genel Sekreteri, Dünya Bankası Başkanı ve Avrupa Birliği Siyasi Baş Koordinatörü katılacak ve Irak’ın yeniden inşası için yapılacakların deklarasyonu yapılacak.
Konferansa 50 ülkeden bin 850 firma katılacak. Konferansa ayrıca 25’i Irak’tan 15’i Kuveyt’ten olmak üzere 70 insani kuruluş katılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler