Iraklı görme engelli emlakçı azmiyle örnek oluyor

Irak'ın Süleymaniye kentinde 20 yıldır emlakçılık yapan Bekir Ali, doğuştan görme engelli olmasına rağmen işini aksatmadan yapmaya çalışıyor - Emlakçı Ali: - "Ofisime ilk defa gelen insanlar bu mesleği icra etmeme şaşırıyor" - "İnsanların uğraştığı tüm işlerde mutlaka sorunlar ortaya çıkabilir ancak önemli olan o işe gönül vererek sorunların üstesinden gelebilmesidir"

SÜLEYMANİYE (AA) - MAZIN BAQAL/DILŞAD AHMED - Irak'ın Süleymaniye kentinde görme engelli olmasına rağmen 20 yıldır emlakçılık yapan Bekir Ali, çalışma azmiyle kentteki birçok kişiye örnek oluyor.

Doğuştan görme engelli olan Ali, evde oturup engelli maaşı almak yerine kimseye yük olmayıp ailesini geçindirmek için 1999'dan beri kurduğu emlak ofisinde çalışarak ekmeğini kazanıyor.

Ali, uzun yıllardır mesleğini tutkuyla yapması ve tüm engellere rağmen işini başarıyla yerine getirmesi dolayısıyla kentteki diğer emlakçıların saygısını kazanmış durumda.

Emlak ofisinde satılmayı veya kiralanmayı bekleyen onlarca dairenin anahtarını karıştırmadan güçlü hafızasıyla ayırt edebildiğini söyleyen Ali, "Ofisime ilk defa gelen insanlar bu mesleği icra etmeme şaşırıyor. Gösterdiğim konutlar ve iletişimim neticesinde müşterilerimin hayretler içinde kaldığını sıklıkla hissediyorum. Müşteriler, gözlerime aldırmadan sıkıntısız bir şekilde işimi yaptığım için benden gayet memnun." ifadelerini kullandı.

Ali, görmeyen gözlerinin işine engel olmadığını dile getirerek, başarı sırrının işine dört elle sarılması ve bu uğurda mücadele etmek olduğunu söyledi.

İnsanların sevdiği mesleği inanarak yapması gerektiğini kaydeden Ali, "İnsanların uğraştığı tüm işlerde mutlaka sorunlar ortaya çıkabilir ancak önemli olan o işe gönül vererek sorunların üstesinden gelebilmesidir." dedi.

- Mücadele, başarının sırrı

Süleymaniyeli Ali, emlak sektöründe başarıya ulaşmanın en önemli hususlardan birinin dengeli davranmak olduğunun altını çizerek, her zaman alıcı ve satıcı arasında arabuluculu olarak çalıştığını ve kimsenin mağdur olmasını istemediğini söyledi.

Görme engelli doğan veya sonradan görme yetisini kaybedenlere tavsiyede bulunan Ali, insanların mücadele ettiği her alanda başarı elde edeceğini ve bunun görme engelleri insanlar için de geçerli olduğunu belirtti.

Normal bir insandan farksız bir şekilde günlük işlerini yerine getirdiğini, sağlığına da dikkat ettiğini dile getiren Ali, yoğun iş temposu arasında spora da gittiğini, bu şekilde formda kalmaya çalıştığını kaydetti.