HABER

Iraklılar ülkelerine sahip çıkmalı

WASHINGTON (İHA) - ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Iraklılardan ülkelerine daha fazla sahip çıkmalarını istedi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld dün ABD'nin başkenti Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Irak halkına ülkelerine sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Iraklıların kendi ülkelerinde daha fazla hakimiyeti ele geçirmeleri gerektiğini söyleyen Rumsfeld, ABD'nin de bu sayede Irak'tan daha fazla asker çekme girişiminde bulunacağı sinyalini verdi. Konuşmasının soru cevap kısmında savaş ve Bush hükümeti karşıtı bir protestocu tarafından yuhalanan Rumsfeld, "Nihayetinde ülke onların ülkesi. Biz kadın erkek en iyi askerlerimizi Iraklıların yardımına gönderdik. Seçimler yapıldı, bundan sonra ülkelerine sahip çıkmaları ve işleri yürütmeleri gerekiyor" diye konuştu. Rumsfeld'in konuşmasını kesen bayan protestocu ise savaş suçlusu olarak nitelendirdiği Rumsfeld'i ve Başkan Bush'u istifa etmeye davet ederken güvenlik görevlileri tarafından salondan dışarı çıkarıldı. "İnsanlara işkence yapıyorsunuz" diye bağıran protestocu "Bu savaşı durdurun, siz bir savaş suçlususunuz" ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı, konuşmasının devamında kendisine sorulan "Iraktaki asker sayısını 100 bine indirmenin mümkün olacağını hala düşünüyor musunuz" şeklindeki soruya ise "Ben hiç bir zaman öyle olacağını düşündüğümü söylemedim" şeklinde yanıt verdi. Iraktaki asker sayısını 160 binden 138 bine düşürdüklerini belirten Rumsfeld Iraktaki olumlu gelişmelere bağlı olarak bu sayının daha da azaltılabileceğini belirtti. Rumsfeld Iraktaki asker sayısının azaltılmasında Komşu Suriye ve İran'ın tavrının da rol oynayacağını belirtti. Amerikan Savunma Bakanlığı bugün 4 yıllık gözden geçirme raporunu yayınlayacak. Rapora göre Pentagon yetkililerinin özellikle özel operasyon güçlerine ayrılan bütçenin artırılmasını, hava kuvvetleri personelinde azaltmaya gidilmesini ve ordu ve yedek asker birliklerinin yeniden yapılandırılmasını önerdikleri belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler