Irak’ta kanlı Ramazan

Irak'ta meydana gelen eş zamanlı saldırılarda 60'tan fazla kişi hayatını kaybetti.

Irak’ta kanlı Ramazan

Yetkililer 800'den fazla ölümle en kanlı Ramazan aylarından birinin yaşandığını belirtiyor. Irak, bu yıl son yılların en kanlı Ramazan aylarından birini yaşadı. Ramazan ayı düzenlenen saldırılarda 800'den fazla kişi öldü. Bu kanlı saldırılardan biri de cumartesi akşamı yaşandı.

Ülke genelinde 16 bombalı araçla düzenlenen eş zamanlı saldırılarda 60'tan fazla kişi yaşamını yitirdi. Patlayan bombaların büyük bir çoğunluğu ise başkent Bağdat'taydı.

Saldırıların hedefinde kafe, restoran ve pazar gibi halkın yoğun olduğu bölgeler vardı. Saldırı düzenlenen bölgelerde hem Sünni hem de Şii halkın yaşadığı ifade edildi.

Bağdat'ta salı günü de bir saldırı düzenlenmiş ve en az 37 kişi hayatını kaybetmişti. Cumartesi sabahı da eş zamanlı saldırılar öncesi ülkenin pek çok kentinde saldırılar düzenlendi. Bağdat'ta 2 kişi, Tuz Kurmatu'da 9 kişi, Nasıriye'de 4 kişi öldü, toplam 300 kişi yaralandı.

2013 yılının başından bu yana Irak'ta şiddet yeniden artış gösterdi. Sadece temmuz ayında binden fazla kişi öldü. Saldırıların nedeni olarak Şii, Sünni ve Kürtler arasında artan gerginlik gösteriliyor.

ABD yönetimi saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jennifer Psaki, saldırıların İslam düşmanları tarafından düzenlendiğini söyledi. Psaki, Ramazan'ın sona erişini kutlayan aileleri hedef aldığı için şiddeti bir korkaklık göstergesi olarak nitelendirdi.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP, BS/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler