HABER

Irak'ta Sadr güçlerine operasyon

DİVANİYE (İHA) - ABD ve Irak birlikleri, Şii lider Mukteda el-Sadr'a bağlı güçlere yönelik düzenlediği operasyonda çok sayıda militanı yakaladı.

Kadisiye eyalet meclisi üyesi Hüseyin el-Buderi, cumartesi gününden beri sürdürülen operasyonda, Mukteda el-Sadr'a bağlı Şii Mehdi Ordusu üyesi 49 militan ve 4 liderin yakalandığını söyledi. Görgü tanıkları, şehirde bulunan 1 milyondan fazla kişiye sokağa çıkma yasağı uygulandığını, ABD uçaklarından, halkı saklanan militanların yerini bildirmeye teşvik eden broşürler atıldığını belirtti. Buderi, Sadr'ın Divaniye'nin güneyinde bulunan Necef'teki ofisinin de operasyon sırasında basıldığını açıkladı.

Divaniye Emniyet Müdürü General Ali Akmuş, operasyona bağlı olarak, aralarında üst düzey yetkililerin de olduğu 70 polisin, militanları destekledikleri gerekçesiyle azledildiğini bildirdi.

Geçtiğimiz sene Divaniye'de, Sadr liderliğindeki Mehdi Ordusu ile Abdülaziz el-Hekim'in başkanlığını yaptığı Irak İslam Yüksek Konseyi'ni destekleyen gruplar arasında çok sayıda çatışma yaşanmıştı.

Geri Dön