HABER

Irak'ta savaş endişesi artıyor

BAĞDAT (İHA) - Irak'a yönelik harekat hazırlıkları hızlanırken, BM silah denetçileri Bağdat'ta incelemelerini sürdürüyor.

Irak, bir ay içinde 170 silah müfettişi tarafından 188 tesisin denetlendiğini bildirdi ve uzmanların şimdiye dek kitle imha silahı üretildiğine dair hiçbir delil bulamadıklarını savundu. Ancak ABD, askeri harekat düzenlemedeki kararlılığını koruyor. Savaş endişesi yaşayan Irak halkı da hazırlık yapıyor ve yiyecek stokluyor.
BM silah denetçileri şimdiye kadar Irak'ta 190 tesiste incelemelerde bulundu. Bu tesislerden 30 kadarının daha önce hiç denetlenmemiş olduğu belirtildi. BM uzmanları bugün de 2 tesisi inceledi. Silah ve füze uzmanlarından oluşan heyet, el Doura bölgesindeki El nasır el Atheem devlet tesisinde denetlemeler yaptı.Biyolojik silah uzmanlarından oluşan heyet de ayrı bir tesiste çalışmalarını sürdürdü.

BM uzmanlarının Irak'taki incelemeleri için önemli bir adım olarak görülen Iraklı bilim adamlarıyla yapılacak görüşmelerin de yakında gerçekleşmesi bekleniyor. BM uzmanlarıyla birlikte çalışan Irak Ulusal İzleme İdaresi'nin Başkanı Hüssam Muhammed Emin, Bağdat'ın eski silah programlarında çalışan yüzlerce bilim adamının listesini BM'ye iki-üç gün içinde ileteceklerini söyledi. Ancak Irak, bu bilim adamlarının yurtdışına çıkarılarak sorgulanmasını reddetti. Bu durumun Irak ile ABD arasında yeni bir tartışmaya yol açması bekleniyor.

Diğer yandan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Irak'a yönelik bir savaşın insani felakete yol açacağı uyarısında bulundu. BMMYK Başkanı Ruud Lubbers, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, bu savaşın engellenmesinin uluslararası toplumun önceliği olması gerektiğini belirterek, Arap ülkelerinin Irak'taki silah denetimlerine katılmaya teşvik edilmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Lubbers, ABD'nin Irak'a saldırısı durumunda nasıl bir manzarının ortaya çıkacağı yolundaki soruya, "İnanın bana, insani açıdan bir felaket olacak" yanıtını verdi.

Irak halkı ise endişeli ve olası savaşa karşı önlem almaya başladı. Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Salih, halkın stoklaması amacıyla dağıtılan gıda miktarını artırdıklarını bildirdi. Irak Ticaret Bakanı Salih, herkese 3 ay süreyle yetecek temel gıda ürünlerinin dağıtıldığını belirterek, "Önümüzdeki günlerde miktarı artıracağız" dedi. Halka bol miktarda buğday, pirinç, yağ ve süttozu dağıtıldığını söyleyen Salih, olası bir savaş durumunda piyasanın işlevini sürdürmesi için çalışmalar yaptıklarını da belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön