HABER

Irak'ta yerel seçimlere katılım oranı yüksek

Bağdat - Irak'ta yaklaşık 15 milyon seçmen, 2005'ten beri ilk kez düzenlenen yerel seçimler için geniş güvenlik önlemleri altında sandık başına gitti.

Irak'ın 18 vilayetinin 14'ünde, vali ve vilayet yönetimlerini belirleyecek vilayet meclisi seçimleri, ülke tarihinde kilometre taşı olarak gösteriliyor.

Seçimlerde oy verme işlemi yerel saatle 07.00'da (TSİ 08.00) başladı.14 bin 431 adayın 18 vilayetin 14'ünde 440 sandalye için yarıştığı tek turlu seçimlerde, seçmenlerin farklı listeler arasında seçim yapmak ile seçilen bir listedeki özel bir aday için oy verme hakkı da bulunuyor.

Seçimler için çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Irak'ta, yaklaşık 1 milyon asker ve polis alarm durumunda. Güvenlik yetkilileri, seçimler sırasında intihar saldırıları düzenlenmesinden endişe ediyor. Seçimler süresince, özel izne sahip olanlar hariç, hiçbir aracın trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

Seçimler, kuzeydeki Erbil, Dohuk ve Süleymaniye ile Kerkük'te yıl içinde daha sonra yapılacak.

Seçim Komisyonuna göre, ilk seçim sonuçlarının 3 Şubatta alınması bekleniyor.

-Katılım oranı yüksek-
Bu arada sabahın erken saatlerinde oy verme merkezlerine gelen Iraklıların seçime büyük ilgi gösterdiği bildirildi.

Bağdat'taki Yeşil Bölge'de oyunu kullanan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, seçime katılım oranının yüksek olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.Maliki, basına yaptığı açıklamada, "Elimizdeki bilgilere göre Iraklıların önemli bir bölümü seçimde oy kullanıyor. Bundan dolayı mutluyum. Bu tüm Iraklıların başarısıdır. Herkesi oy kullanmaya davet ediyorum" dedi.

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da başkent Bağdat'ın 110 kilometre batısındaki Ramadi'deki oy kullanma merkezini ziyaret etti ve "şu ana kadar prosedürün çok iyi uygulandığını" belirtti.

Ramadi'nin başkenti olduğu El Anbar vilayetinde, 2005'teki seçimlerde Sünnilerin boykotu nedeniyle oy kullanma oranı yüzde 2'de kalmıştı.

Başkent Bağdat'ta ise çok sayıda Iraklı daha oy verme işlemi başlamadan oy kullanma merkezlerinde toplandı.

Emekli Adnan El Cenabi (55), "Dün uyumadım, çünkü ilk oy kullanan olmak istedim. Evden çıkınca da komşularımım kapılarını çalıp onları da uyandırdım" dedi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön