HABER

"İran, ABD'yi bataklıktan kurtarmaya hazır"

Tahran (AA)- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin Irak'ta bataklığa saplandığını ifade ederek, Washington yönetimini "bu bataklıktan" kurtarmaya hazır olduklarını bildirdi.

Gönüllü milis teşkilatı (Besic) haftası dolayısıyla İslam devrimi lideri İmam Humeyni'nin mezarı etrafında toplanan Besiclere seslenen Ahmedinejad, İran'ın Besic gücü sayesinde çok güçlü bir ülke haline geldiğini söyledi.

Konuşmasının büyük bölümünü Irak'taki duruma ayıran Ahmedinejad, ABD ve müttefiklerini ağır ifadelerle eleştirdi.

"İşgalcilerin Irak halkını birbirine düşman ettiğini, ülkeye yoksulluk ve terör getirdiğini" söyleyen Ahmedinejad, işgalcilerden Irak'ı terk etmelerini istedi.

"Son günlerde Irak halkı gözünüzün önünde 200 kişi 200 kişi katlediliyor" diyen Ahmedinejad, şöyle konuştu:

"Irak'ta bugüne kadar dökülen kana ortaksınız. Dünya kamuoyuna ve adil mahkemelere bunun hesabını vereceksiniz. Size tavsiyem, gelin, barış, huzur ve sevgi içinde insan gibi yaşamayı deneyin. Irak'ta bu güne kadar 150 bin kişi öldürüldü. Burada bataklığa saplandınız, ne ileriye gidebiliyorsunuz ne de geri. İran, sizi bu bataklıktan kurtarmaya hazır, ancak Allah'ın ve peygamberlerin yoluna dönmeniz ve tutumlarınızı düzeltmeniz şartıyla. O zaman bölge milletleri ve İran halkı size yardım etmeye hazırdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön