İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ABD'ye gözdağı

İslam Devrimi'nin 40'ıncı yıldönümü etkinliklerinin yapıldığı İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, askeri açıdan güçlenmeyi sürdüreceklerini ve ABD yaptırımlarının üstesinden geleceklerini söyledi.

İran'da İslam Devrimi'nin 40'ıncı yıldönümü için Azadi (Özgürlük) Meydanı'nda toplanan on binlerce kişiye hitap eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'ye mesaj verdi.

İran'a yönelik Amerikan "komplolarının" hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını söyleyen Ruhani, ABD'nin Tahran'a uyguladığı yaptırımların üstesinden gelmeyi bileceklerini belirtti. İran halkının yaptırımlardan ötürü "bazı ekonomik sıkıntılar yaşadığını" ve gelecekte de benzer güçlüklerle karşılaşacağını ifade eden Ruhani, "Ancak birbirimize yardım ederek bu sorunların üstesinden geleceğiz" diye ekledi.

Ruhani, "Bugün insanların İslami İran sokaklarında olması, düşmanın şer gayelerine hiçbir zaman ulaşamayacağı anlamına geliyor" dedi.

İran'ın askeri gücünü güçlendirme doğrultusunda izlediği yoldan dönmeyeceğini belirten Ruhani, "Çeşitli füze türleri geliştirmek için şu ana kadar kimseden izin almadık, almayacağız da" ifadesini kullandı.

İran'da 11 Şubat 1979 tarihinde Pehlevi Hanedanı devrilmiş, Ayetullah Humeyni'nin liderliğinde İslami bir yönetim kurulmuştu.

rtr,AFP/CÖ,EC

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler