İran'dan kötü haberler peş peşe geldi: Eski bakan vekili koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, bir milletvekili komada

İran'ın Eski Şam Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Vekili ve Meclis Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhulislam, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. İran’da koronavirüs teşhisiyle hastaneye kaldırılan Tahran milletvekili Fatıma Rehber’in de komada olduğu belirtildi. Öte yandan İran'ın Mazenderan ve Gilan eyaletleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında girişlere kapatıldı.

İran'dan kötü haberler peş peşe geldi: Eski bakan vekili koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, bir milletvekili komada

İran devlet televizyonunun haberine göre, bir süredir İran'daki Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüten İran'ın Eski Şam Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Vekili ve Meclis Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhulislam (67), koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü başkent Tahran'daki Mesih Danişver Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

TAHRAN MİLLETVEKİLİ KOMADA

İslami Koalisyon Partisi'ne yakın isimlerin paylaştığı bilgiye göre, İran'da İslami Koalisyon Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Tahran Milletvekili Fatıma Rehber'in koronavirüs nedeniyle durumunun ağırlaştığı ve komada olduğu belirtildi.

İran Meclis Başkan Yardımcısı Abdulrıza Mısri, daha önce 43 milletvekilinde de koronavirüs tespit edildiğini açıklamıştı.

İRAN'DA CAN KAYBI 107

İran'da koronavirüs nedeniyle ülke genelinde vaka sayısı 3 bin 513 şeklinde açıklanırken ölü sayısının 107 olduğu duyuruldu.

İKİ EYALETE GİRİŞLER KAPATILDI

İran'ın tatil bölgelerinden Mazenderan ve Gilan eyaletleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında girişlere kapatıldı.

Mazenderan Vali Yardımcısı Hüseyin Hasannejad, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'da yer alan açıklamasında, kalmak amacıyla eyaletin batısından giriş yapmak isteyen araçlara izin vermeyeceklerini belirtti.

Koronavirüsün daha fazla yayılmasını engellemek için araçların izlenmesi ve kontrol edilmesiyle ilgili planın hayata geçirildiğini aktaran Hasannejad, bu uygulama kapsamında Mazenderan'a bağlı kentlerde kalmak amacıyla gelen araçların geçişine izin verilmeyeceğini ifade etti.

Öte yandan, Mazenderan'a bağlı Ramser ilçesi ile Gilan eyaletine bağlı şehirler arasındaki yolların da çift yönlü olarak trafiğe kapatıldığı belirtildi.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, dün yaptığı açıklamada, halka okul tatilini fırsata dönüştürüp yolculuk yapmamaları çağrısında bulunarak, salgının olduğu şehirlerin girişlerine kontrol noktaları kurarak giriş-çıkışları denetim altında tutacaklarını belirtmişti.

(AA / İHA)

Diğer Haberler