Son dakika! İran'da terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var

İran'ın Ahvaz kentinde askeri geçiş sırasında terör saldırısı düzenlendi. Saldırı esnasında törende olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, alandan apar topar götürüldü. Son dakika habere göre, saldırıda en az 24 kişinin öldüğü, içlerinde bir kadın ve bir bebeğin bulunduğu onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi. Ahvaz'daki terör saldırısının sorumluluğunu İran'ın terör örgütü olarak tanımladığı ve ülkede yaşayan Arap kökenlilerden oluşan Al Ahvaziye örgütü üstlendi.

İran devlet televizyonu, Ahvaz kentinde yapılan bir askeri geçit törenine silahlı kişilerce saldırı düzenlendiğini duyurdu. Olay yerinden gelen ilk bilgilere göre saldırıda ölen ve yaralananların olduğu belirtildi. İran medyası saldırıda en az 24 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını bildirdi.

İran'da canlı yayınlanan görüntülerde geçiş töreni sırasında silah seslerinin duyulmasıyla askerlerin kaçıştığı anlar kameralara yansıdı. Saldırı esnasında törende olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, alandan apar topar götürüldü.

"KUTSAL SAVUNMA HAFTASI"

İran, 1980-88 yılları arasında Irak'la yapılan savaşın başlangıç haftasını Kutsal Savunma Haftası olarak kutluyor ve bu etkinlikler kapsamında birçok şehirde askeri törenler düzenleniyor.

İran devlet televizyonu muhabiri, saldırının geçit törenin başında meydana geldiğini olay sonrası törenin dağıldığını söyledi. Haberde, saldırganların geçit töreninin arkasında yer alan bir parktan uzun namlulu silahlarla geçit törenini taradığı belirtildi.

as2

AL AHVAZİYE ÖRGÜTÜ ÜSTLENDİ

Ahvaz'daki terör saldırısının sorumluluğunu İran'ın terör örgütü olarak tanımladığı ve ülkede yaşayan Arap kökenlilerden oluşan Al Ahvaziye örgütü üstlendi.

SUUDİ ARABİSTAN'A SUÇLAMA

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif olay sorası yaptığı açıklamada, söz konusu örgütün Suudi Arabistan yönetimi tarafından desteklendiğini savunarak, saldırı olayının ülke genelinde düzenlene geçit törenlerini etkilemek amacıyla gerçekleştirdiğini ifade etti.

Olayın yaşandığı Huzistan eyaleti Valisi Gulamrıza Şariati, dört kişi olan saldırganlardan ikisin öldürüldüğünü, biri yaralı olmak üzere iki teröristin sağ olarak yakalandığı bilgisini verdi. Vali Şariati, saldırganların askeri üniforma giyerek yetkililerin bulunduğu alanının arkasından ateş açtığını, olayda sivil halktan da yaralı olanların olduğunu söyledi.

iran11

"TERÖR SALDIRISINI GERÇEKLEŞTİREN GRUP, SUUDİ ARABİSTAN'DAN BESLENİYOR "

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif bugün İran’ın Ahvaz kentinde gerçekleştirilen terör saldırısının el-Ahvaziye adlı terör örgütüne bağlı unsurlar tarafından gerçekleştiğini belirtti. Ramazan Şerif bu örgütün Suudi Arabistan’dan beslendiğini belirtti.

İSNA'nın haberine göre İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif yaptığı bir açıklamada askeri geçit töreni sırasında İran’ın Ahvaz kentinde gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü, "Askeri geçit sırasında halkımıza ve silahlı güçlerimize saldırı gerçekleştiren unsurlar, el-Ahvaziye terör hareketine bağlıdır" ifadelerini kullandı.

as3

Şerif açıklamasının devamında söz konusu terör örgütünün Suudi Arabistan'dan beslendiğini belirterek "Bu terör eylemi, askeri gücümüzün törenindeki azametin görünmemesini hedeflemişti" dedi.

Söz konusu askeri törende, sivil halkın da bulunduğunu vurgulayan İran Devrim Muhafızları Sözcüsü Ramazan Şerif, el-Ahvaziye terör örgütünün bundan önce de terör saldırıları gerçekleştirdiğini hatırlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
İRAN'DA HUMEYNİ'Yİ VE REJİMİNİ İKTİDARA GETİRENDE ABD,ONUN ARTIK LARINI GÖTÜRECEK OLANDA YİNE ABD.MAALESEF ABD ELİNDEKİ GÜCÜ YE Nİ BİLİMSEL KONULARA HARCAYACAĞINA ŞİDDET VE TERÖR İÇİN HARCIYOR AMA ONDAN BÜYÜK ALLAH VAR VE BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİR GÜN ELBET GÖSTE RECEKTİR.
abd terör örgütü yapmış bunu tahmin etmemek salaklık
Humeyni rejimini getiren değil aksine ŞAHı destekleyendi ABD. Şu anda İRAN a saldıran da ABD, ve o ABD ye uşaklık edende kimmiş S.ARABİSTAN yani ABD nin maşaları. Yani ALAAH'TAN önce ABD var korkulacak maalesef. Keşke ABD ye yaranmaya çalıştıkları kadar ALLAH'A yakın olmaya çalışsalardı. Güce değilde ALLAH'A tapsalardı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler