HABER

İran Futbol Federasyonu, FIFA'ya meydan okudu

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) uluslararası futbol müsabakalardan men ettiği İran, futbol federasyonu FIFA'ya meydan okudu.

İran Futbol Federasyonu (IRIFF), İran Resmi Haber Ajansı (IRNA) aracılığıyla yaptığı açıklamada, FIFA'nın İran'a verdiği futbol müsabakalarından geçici olarak men cezasının kabul edilemez ve yanlış bir karar olduğunu ifade ederken, IRIFF'ın 'bağımsız' bir kurum olduğunu vurguladı. Açıklamada sert ifadelere de yer verilerek, "Gönderilen yanlış bilgiler ve yürütülen kulis faaliyetleri sonucu, düşmanların desteğiyle, fırsatçılar, ülke futbolu hakkında böyle bir karar almışlardır. Biz federasyonun kararlarında, azimli ve bağımsız olduğunu, ülke futbolunun haklarını savunduğunda ısrar ediyoruz" denildi. IRIFF'ın FIFA'nın aldığı kararla ilgili olarak çalışmalara başlayacağının da ifade edildiği açıklamada, "Federasyon, ülkemizin futbol hakları konusundaki iddialar hakkında en iyi müzakereyi yapacaktır " ifadelerine de yer verildi.

FIFA Acil Komitesi Perşembe günü yaptığı toplantıda, IRIFF'in FIFA kurallarının 17. maddesini ihlal ettiğini öne sürmüş ve İran'ın tüm uluslararası müsabakalardan geçici olarak men edilmesine karar vermişti. FIFA gerekçeli kararında İran'a, futbol federasyonu başkanı Muhammed Dadgan'ı görevine geri çağırması ve ülke futbolunu FIFA tüzükleriyle uyumlu hale getirmesi için 15 Kasım'a kadar süre tanındığı ancak İran'ın bu süre zarfında gerekli değişiklikleri yapdığı vurgulanmıştı. FIFA, ayrıca, hükümetin federasyonun içişlerine karıştığını da öne sürerek, İran'ın uluslararası futbol karşılaşmalarından men edilmesini kararlaştırmıştı.

2007 Asya Kupası'na katılmaya hak kazanan İran, ancak hazırlayacağı yeni tüzükler ve FIFA ile Asya Futbol Konfederasyonu gözetimi altında gerçekleştirilecek yeni bir seçimin ardından uluslararası futbol karşılaşmalarına geri dönebilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön