İran'dan Erdoğan'a: ABD'yi pişman etmeye kararlıyız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin dün Ankara'ya giden özel temsilcisi Mahmud Vaizi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj iletti.

İran'dan Erdoğan'a: ABD'yi pişman etmeye kararlıyız

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın bugünkü haberinde, mesajın içeriği konusunda ayrıntı verilmiyor ama Vaizi'nin dünkü ziyareti sırasında Erdoğan ile, 2015 yılında İran ile uluslararası güçler arasında varılan nükleer anlaşmanın kaderi ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların ele alındığı kaydediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump Mayıs ayında 2015'te varılan anlaşmadan çekildiklerini açıklamış ve geçen hafta da İran'a uygulanacak yeni yaptırımlar açıklamıştı.

Haberde Vaizi'nin, ABD'yi İran'a yönelik yaptırımlarından dolayı pişman etmeye kararlı olduklarını da vurguladığı belirtiliyor.

Erdoğan'ın da, Türkiye'nin İran ile ilişkilerin devamını ve ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını aramayı istediğini söylediği aktarılıyor.

IRNA'nın haberine göre Erdoğan, İran Cumhurbaşkanıyla yakın bir gelecekte yüzyüze görüşmeyi de istediğini söyledi.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile de görüşen Vaizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD karşısında İran'a destek veren tutumundan övgüyle söz eden bir açıklama yayımlamış, Çavuşoğlu da "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını doğru ya da kabul edilebilir" bulmadıklarını söylemişti.

İRAN'DAN ABD'YE MEYDAN OKUYAN AÇIKLAMALAR

İran'da en yetkili ağızlardan birbiri ardından ABD yaptırımlarına meydan okuyan açıklamalar geliyor.

Tahran'da Cuma namazı başvaizi Ayetullah Muhammed İmam Kaşani bugünkü vaazında İran İslam Cumhuriyeti ile ABD arasında hiç bir görüşme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Kaşani Tahran Radyosu'ndan yayımlanan vaazında, "Ne görüşmesi? İran bunu kabul etmez. Görüşmeler olsa bile Trump geri adım atacaktır" diye konuştu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de daha önce "yurt dışında yaşayan kültürel aktivistler" diye tanımlanan bir grupla yaptığı görüşmede hiç kimsenin İslam Cumhuriyeti'nin geleceğinden kaygı duymaması gerektiğini söyledi.

Haberi veren Fars haber ajansı bir süre önce yapıldığını söylediği ziyaretin tarihini ya da toplantıya kimlerin katıldığını belirtmiyor.

Ayetullah Hamaney'in mesajında, "Devrimin geleceğinden endişe eden herkese söyleyin. Bu yönde bir kaygıya hiç gerek yoktur" dediği aktarılıyor.

Ama Hamaney'in bu sözlerinin ülkede son zamanlarda yaygınlaşan sokak gösterileriyle mi yoksa ABD'nin yaptırımlarının yarattığı uluslararası gerilimle mi ilgili olarak söylediği net olarak anlaşılmıyor.

Sokak gösterileri dün İran parasının değerindeki hızlı düşüşle birlikte yeniden canlanmış ve Tahran, Meşhed, Hamadan, İsfahan, Hazirun ve Şiraz başta bir çok ilde gösteriler yapıldığı bildirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
ruhani senin doğalgazın,petolün var türkiye boş bizi abd ile kavganıza bulaştırma
@kemler Korkak olma
En az hollanda almanya Japonya kadar disiplinli çalışkan çalmayan ve dürüst olmak zorundayız müslümanlık ahlakinda bu kavramlar zayıf olunca keşfe daha iyiyi bulmaya ve emeğe bağlı olmayan değerler üzerinden Zenginleşme çıkar yol kabul ediliyor. ABD beğenilmese bile insanlık adina bilimin odağı ülkedir. yorumunda haksız sayilmazsin
@salsa_2018 Müslümanlık ahlakında bahsettiğin kavramlar zayıf değil. Aksine en kuvvetli din İslamiyet ve mensubu olma durumu Müslümanlıkta. Ancak; halk olarak kendi ahlakımızda zayıf.
bir iran gibi olsak sevinecek insanlar var bu ülkede yazık. kaldı ki bir iran bile olmamız zor petrol doğalgaz yok bizde. sonumuz hayırlı olur insallah
@kemler kardes sen emperyalistmisin her yorumda aynı şeyi yazıyon
türkiye-rusya - çin-iran dünyanın tozunu attıracak. geleceğin en güçlü 4 ülkesibunlar. abd ve avrupa güle güle, hoşgeldin türkiye rusya çin ve iran
@serdar_akdeniz_1983 hahahahhaaa dördünü topla almanya'nın üçte biri etmez
@serdar_akdeniz_1983 asgari ücreti 800 lira olan rusya ve sokakları çöp kokan açlıktan milletin köpeklerini kaçırıp yiyen çinliler ile ekonomik bir uçuşa geçeceğinize canı gönülden inanıyorum. Bastır CahilSpor Bastırrr :)
hayallerde güzelmiş
Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Sudan, Libya... diye devam edebiliriz.
@serdar_akdeniz_1983 şimdiye kadar neden durdular acaba
yav he he edersiniz siz yobaz beyinsizler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler