İran'dan Erdoğan'a: ABD'yi pişman etmeye kararlıyız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin dün Ankara'ya giden özel temsilcisi Mahmud Vaizi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mesaj iletti.

İran'dan Erdoğan'a: ABD'yi pişman etmeye kararlıyız

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın bugünkü haberinde, mesajın içeriği konusunda ayrıntı verilmiyor ama Vaizi'nin dünkü ziyareti sırasında Erdoğan ile, 2015 yılında İran ile uluslararası güçler arasında varılan nükleer anlaşmanın kaderi ve ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların ele alındığı kaydediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump Mayıs ayında 2015'te varılan anlaşmadan çekildiklerini açıklamış ve geçen hafta da İran'a uygulanacak yeni yaptırımlar açıklamıştı.

Haberde Vaizi'nin, ABD'yi İran'a yönelik yaptırımlarından dolayı pişman etmeye kararlı olduklarını da vurguladığı belirtiliyor.

Erdoğan'ın da, Türkiye'nin İran ile ilişkilerin devamını ve ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını aramayı istediğini söylediği aktarılıyor.

IRNA'nın haberine göre Erdoğan, İran Cumhurbaşkanıyla yakın bir gelecekte yüzyüze görüşmeyi de istediğini söyledi.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile de görüşen Vaizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD karşısında İran'a destek veren tutumundan övgüyle söz eden bir açıklama yayımlamış, Çavuşoğlu da "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını doğru ya da kabul edilebilir" bulmadıklarını söylemişti.

İRAN'DAN ABD'YE MEYDAN OKUYAN AÇIKLAMALAR

İran'da en yetkili ağızlardan birbiri ardından ABD yaptırımlarına meydan okuyan açıklamalar geliyor.

Tahran'da Cuma namazı başvaizi Ayetullah Muhammed İmam Kaşani bugünkü vaazında İran İslam Cumhuriyeti ile ABD arasında hiç bir görüşme yapılmaması gerektiğini söyledi.

Kaşani Tahran Radyosu'ndan yayımlanan vaazında, "Ne görüşmesi? İran bunu kabul etmez. Görüşmeler olsa bile Trump geri adım atacaktır" diye konuştu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de daha önce "yurt dışında yaşayan kültürel aktivistler" diye tanımlanan bir grupla yaptığı görüşmede hiç kimsenin İslam Cumhuriyeti'nin geleceğinden kaygı duymaması gerektiğini söyledi.

Haberi veren Fars haber ajansı bir süre önce yapıldığını söylediği ziyaretin tarihini ya da toplantıya kimlerin katıldığını belirtmiyor.

Ayetullah Hamaney'in mesajında, "Devrimin geleceğinden endişe eden herkese söyleyin. Bu yönde bir kaygıya hiç gerek yoktur" dediği aktarılıyor.

Ama Hamaney'in bu sözlerinin ülkede son zamanlarda yaygınlaşan sokak gösterileriyle mi yoksa ABD'nin yaptırımlarının yarattığı uluslararası gerilimle mi ilgili olarak söylediği net olarak anlaşılmıyor.

Sokak gösterileri dün İran parasının değerindeki hızlı düşüşle birlikte yeniden canlanmış ve Tahran, Meşhed, Hamadan, İsfahan, Hazirun ve Şiraz başta bir çok ilde gösteriler yapıldığı bildirilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
ruhani senin doğalgazın,petolün var türkiye boş bizi abd ile kavganıza bulaştırma
@kemler Korkak olma
En az hollanda almanya Japonya kadar disiplinli çalışkan çalmayan ve dürüst olmak zorundayız müslümanlık ahlakinda bu kavramlar zayıf olunca keşfe daha iyiyi bulmaya ve emeğe bağlı olmayan değerler üzerinden Zenginleşme çıkar yol kabul ediliyor. ABD beğenilmese bile insanlık adina bilimin odağı ülkedir. yorumunda haksız sayilmazsin
@salsa_2018 Müslümanlık ahlakında bahsettiğin kavramlar zayıf değil. Aksine en kuvvetli din İslamiyet ve mensubu olma durumu Müslümanlıkta. Ancak; halk olarak kendi ahlakımızda zayıf.
bir iran gibi olsak sevinecek insanlar var bu ülkede yazık. kaldı ki bir iran bile olmamız zor petrol doğalgaz yok bizde. sonumuz hayırlı olur insallah
@kemler kardes sen emperyalistmisin her yorumda aynı şeyi yazıyon
türkiye-rusya - çin-iran dünyanın tozunu attıracak. geleceğin en güçlü 4 ülkesibunlar. abd ve avrupa güle güle, hoşgeldin türkiye rusya çin ve iran
@serdar_akdeniz_1983 hahahahhaaa dördünü topla almanya'nın üçte biri etmez
@serdar_akdeniz_1983 asgari ücreti 800 lira olan rusya ve sokakları çöp kokan açlıktan milletin köpeklerini kaçırıp yiyen çinliler ile ekonomik bir uçuşa geçeceğinize canı gönülden inanıyorum. Bastır CahilSpor Bastırrr :)
hayallerde güzelmiş
Irak, Suriye, Lübnan, Mısır, Sudan, Libya... diye devam edebiliriz.
@serdar_akdeniz_1983 şimdiye kadar neden durdular acaba
yav he he edersiniz siz yobaz beyinsizler
Düşmanımın Dostu Benim Düşmanımdır ..... Dese haklı ABD
Allah aşkına zaten dostmuyuz zaten dusmaniz ne dostlugunu gördün
Tuzun Kuru Keyfin Yerinde senin yüzünden bu iş 100 milyar dolara maloldu ver bakalım o parayı bizde Beli doğrultalım..
arkadaş bunlar geldiğin beri bir gün rahat yüzü görmedi memleket, bir balyoz bir Ergenekon sonra libya, feto, suriye, rusya, bugün abd... yaww bir rahat durun artık
GÜÇ BİRLİĞİ YAPALIM KARDEŞ İRANLA!!!
@irfanimp_2016 kardeşlik ve İran !!!
@irfanimp_2016 yaptıkya halen pıslıgı temızlenmedı
Ekonomik savaş varmı var. KAYBEDENİ ABD olacak.
@erol877 abd nın kaybettıgı vakımı hiç hep kazanır
edersin sen, almanya bile başa çıkamadı abd ile sen nasıl başa çıkacaksın,
ekonomi yonetimi bugunden tezi yok oturun ortak bir para olusturun
RUSYA, ÇİN, AFRİKA ÜLKELERİ, HİNDİSTAN, PAKİSTAN, İRAN, TÜRKİYE, VB. DOLARI TEDAVVÜLDEN KALDIRACAKLAR, ve BAŞKA DÜNYA ÜLKELERİ BUNA DESTEK OLACAKLAR, DOLARIN KULLANIMINI KALDIRACAKLAR VE BU FİTNE ATEŞİ SÖNDÜRÜLECEK...Büyük şeyten ve küçük şeytanın Dünyaya saldırganlıkları çok yakında sonları olacak
Halkım zaferi, yükselmeyi kolay zannetti. Yükselmeye başlayınca kimse kafasına vurmayacak zannetti. Her darbe yiyişte başındaki adamı sattı yalan etti. İşler kötüye gidiyorsa yanlış yoldayız diyenleri kabul etti. Madem güçleniyoruz neden daha rahata kavuşmuyoruz? Neden refah seviyemiz artmıyor? Hep bu sorular. Bayır çıkarken biraz terleyince vazgeçmezsin çünkü biliyorsunki yükseliyorsundur. Ama halkım terlemeye hiç bir zaman gelemedi. Her zorlanmada hemen pes etti on yıllarca.
Dostum İran yakında düşmanım İran olur. Kardeşim Esat sonrası Katil Esed gibi. Eyy Amerika dedikçe sürekli onların dediğini yaptığımız için böyle bir öngörü yapıyorum.
yav ruhani sen kimsim ! Kimi kandırıyorsun ? Yıllarca bu sözleri söylemekten bıkmadın mı? Nasıl pişman edecekmişsin? Açıkla da öğrenelim. Boş Boş konuşma artık
RUSYA, ÇİN, AFRİKA ÜLKELERİ, HİNDİSTAN, PAKİSTAN, İRAN, TÜRKİYE, VB. DOLARI TEDAVVÜLDEN KALDIRACAKLAR, ve BAŞKA DÜNYA ÜLKELERİ BUNA DESTEK OLACAKLAR, DOLARIN KULLANIMINI KALDIRACAKLAR VE BU FİTNE ATEŞİ SÖNDÜRÜLECEK...Büyük şeyten ve küçük şeytanın Dünyaya saldırganlıkları çok yakında sonları olacak
Nato kafa nato mermer. Aynı kafa, aynı açıklama, yaw kurusıkı atmayın, ne yapacaksınız onu söyleyin. Bizimki söyledi, "Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var" dedi. Sizin neyiniz var? Aloooooo
Dostum hasan nasılsın ? :)) çok mu sıcak oralar? ne içtin sen? Bu sene odun kömür yakıcaz malesef doğalgaz alamıycaz,Artık sende de dolar geçmiyormuş ne etcez şimdi?
Bunlardan alacağımızı gavur dediğimiz Avrupa mahkemeleri sayesinde alabildik.Bunlara da kanılmaz.
TÜRKİYE RUSYA ÇİN İRAN VB. ÜLKELER İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLMALI ABD HER ZAMAN TÜRKİYENİN DÜŞMANI OLDU TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLEDİ TÜRKİYEYE ZARAR VERMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPTI ABD İLE TÜM İLİŞKİLER BİTİRİLMELİ
trump,un az bir yaptırımı türkiyeyi çökertti cahilin oyundan gelenden hayır gelmez
irandan beklenen mesaj budur. abd. son kozlarini oynuyor.borcu cok bunlarin.sabredin az daha.bitecek
sayın cumhurbakanım sakın inamma ortadoğuda bunlar küçük abd (dalavere dalavere kürt memmet nöbete temsilde hata olmaz)
yaş 46 ve hep iran masalı yok ederiz haritadan sileriz bir tek mermi attığınıda hatırlamıyorum
Bunlarda aç tavuk gibi kendini buğday ambarında görüyor. gücünüz ne ? kime kafa tutuyorsunuz. hepiniz ahkam kesin, ey amerika deyin. baska birşey bilmezsiniz.
dışardan kullandığımız doğalgaz akaryakıt , bunları irandan alsak karşılığında da meyve sebze turizm gayrimenkul verdiğimize göre , dolayısı ile bunu takas yolu ile yapıyorsak , o zaman dolardan bize ne .
@karnali HER ÖPÜCÜK ATANI SEVME HÜSRANA UĞRARSIN
@karnali aferim çözdün işi
anında satarsınız
Iranin son bir hamlesi kaldi ISRAILE kara harekati baslatmak...amerika natoda nasil yanliz kalacak ozaman seyredin tam zamani ne tramp kalacak ne nato nede israil nede dolar...
@md110 oooo super fikir
iran ile Türkiye dünyada islam sancağını dalgalandıran 2 büyük ülke
bu yorum doğru ise, ben ne islamı ne kardeşlğiğ ne suriyeyi nede bu iki ülkeyi hiç tanımıyorum.
ateş olsanız cürmünüz kadar yakarsınız. bırakın öyle kuru kabadayılığı işte savaş budur. bırakın artık top tüfek tankı
ABD yi tek bir şekilde pişman edebilirsin oda Türkiyedeki abd üslerini kapatabilirsen eğer cesaretin varsa yap
yanımızda ama herseyı bıze daha pahalıya satıyon nolcak şimdi acıklasana
Şu ana kadar bizi kapitaizmin kölesi yaptınız bizi bu yönetimin içinde boğarak mı kurtaracaksınız
ortda doğu ülkelerinin ve türkiyenin söylemi aynı noktaya geldi. pişman edeceğiz. bu nasıl olacak söyleyinde bizde rahatlayalım.
@ahmeddid iran çin rusya türkiye ve diğerleri bir blok oluşturmak üzereler. o zaman el mi yaman bey mi göreceksin
Amerikanin askeri üslerini kapatmak için neyi bekliyorsun sayın başkan,yine boş havami basiyorsun halka,ciddiyetini gòster ve askeri üsleri derhal kapat,yoksa hikaye ye devam
pislik Persler ne geldiyse başımına siz sebep oldunuz. sizden nefret ediyorum
ISRAILE bir kare harekati karari herseyi degistirir dunyada
abd dünyada allahın ıslah edemediğini ıslah eder, acımasızdır, çıkarcıdır, ikili oynar, boy ölçülmez . taşı yumurtaya vursan yumurta kırılır yumurtayı taşa vursan yumurta kırılır.
etmezseniz adam değilsiniz
ABD yi tek bir şekilde pişman edebilirsin oda Türkiyedeki abd üslerini kapatabilirsen eğer cesaretin varsa yap
ABD yi tek bir şekilde pişman edebilirsin oda Türkiyedeki abd üslerini kapatabilirsen eğer cesaretin varsa yap ..
Diğer Haberler