HABER

İran toplantısına yarına kadar ara

VİYANA (İHA) - İran'ın nükleer programını görüşmek üzere bugün Viyana'da başlayan Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulu olağanüstü toplantısına yarına kadar ara verildi.

Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Japonya Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yukiya Amano, "Toplantının bugünkü oturumunda, konuya ilişkin görüşlerini açıklamak isteyen ülkeler tamamlandı" diyerek, toplantının yarın yerel saatle 15.00'te devam edeceğini söyledi. Bu arada yönetim kurulu üyesi bağlantısız ülkelerin, yarın öğleden önce kendi aralarında toplanarak, 'İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini öngören' AB ve ABD ortak karar tasarısına ilişkin ortak tavır belirleyecekleri öğrenildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD'nin ortaklaşa sundukları karar tasarısı yarınki toplantıda üye ülkelerin oyuna sunulacak. Karar tasarısı üzerinde Yönetim Kurulu üyesi 35 ülke arasında konsensüs sağlanmasının beklenmediğini belirten kaynaklar, Rusya'nın da destek vereceğini açıklamasından sonra karar tasarısının büyük olasılıkla oy çokluğuyla kabul edileceğini kaydetti. Toplantı çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Rusya Federasyonu Daimi Temsilcisi Büyükelçi Grigory Berdenennikov, "İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesine ilişkin geçen yıl Eylül ayında oy çokluğuyla kabul edilen karar tasarısı yanlıştı. Bu kez hazırlanan karar tasarısı metninde, İran'ın nükleer programına ilişkin UAEA Genel Direktörü tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne bilgi verilmesi öngörüldüğü için, tasarı daha doğru ve biz de bunu destekliyoruz" şeklinde konuştu. İran'ın uranyum zenginleştirme programını, Rusya'daki nükleer tesislerde ve uluslararası denetim altında sürdürebileceği yolunda yaptıkları önerinin hala geçerli olduğunu ifade eden Berdenennikov, "Eğer İran ileride, uluslararası kamuoyu nezdinde güvenilirliğini yeniden kazanırsa, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kendi topraklarında sürdürebilir" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin nükleer enerji programına yönelik eleştirileri reddeden İran heyetinin başkanı Büyükelçi Ali Asker Sultani de toplantıda yaptığı konuşmada, İngiltere ve ABD'yi olayı politize etmek ve çarpıtmakla suçlayarak, "AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile sürdürdüğümüz toplantılarda, masadan kaçan taraf biz değildik" dedi. Sultani, "AB üçlüsü ile geçen yıl sürdürdüğümüz görüşmelerde masaya getirdiğimiz, nükleer yakıt üretme hakkımızı kullanmak isteğimize ilişkin önerinin kabul edilmemesi üzerine görüşmeleri kestik" diye konuştu.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Çin'in tasarı ile ilgili tutumunun net olmadığı belirtildi. Diplomatik bir kaynak, Çin'in temsilcisinin, Yönetim Kurulu toplantısında tasarıya ilişkin yaptığı konuşmada, soruna UAEA içinde çözüm bulunulması önerisinde bulunduğunu kaydetti. Aynı kaynak, toplantıdan önce AB üçlüsü ve ABD ile ortak hareket edeceğini belirtilmesine rağmen Çin'in, kullanacağı oyun rengini belli etmeyen bir tavır sergilediğini ifade etti.

Suriye BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sahvan Ganem ise, İran'ın nükleer programının insancıl amaçlı olduğunu belirterek, İran'ı desteklediklerini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler