İran Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna muhtemel harekatına karşı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel askeri operasyonuna karşı çıktı.

İran Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna muhtemel harekatına karşı

İran devlet televizyonunun haberine göre, Zarif, dün akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel askeri operasyonunu ele aldı.

Haberde, "Zarif, (görüşmede) askeri operasyona karşı olduğunu belirterek, Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve ulusal egemenliğine saygı, terörle mücadele ile bu ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının gereğini vurguladı." ifadesi kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, 21 yıl önce Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Mutabakatı'nın Türkiye'nin terörle ilgili endişelerini gidermek için en iyi yol olduğunu savundu.

Türkiye'nin Suriye'de milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütlerine karşı muhtemel askeri operasyonuna karşı çıkan Tahran yönetimi, yüz binlerce kişinin hayatını kaybettiği krizde Beşar Esad rejimini ayakta tutabilmek için muhaliflere karşı Suriye'ye on binlerce milis ve asker göndermişti.

KAYNAK: REUTERS


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
ypg oradayken toprak bütünlüğü var yani biz girince yok olay bumu
Bize aklınca kapak yapanlar vardı yazmayı bile beceremeyipte, "İran olmasa kurdstsn kurulurdu" diyenler. nerdesiniz olum? Bu İran en az Esed ABD ve Rusya kadar Sorumludur Suriye'nin Bu hâle Gelmesinden.. Esed ABD ve Rusya gibi, Birtek Kurşun atmış değiller PKK PYD ye! Herkesi Kendiniz gibi Mal mı sandınız olum! Siz Dostu Düşmandan ayırdetmekten Aciz BEYİNSİZLER!
Ulan alın ozaman bakın suriyelilere BEDAVA BEDAVA KONUŞMAYIN
Dün desteğe hazırız diye haber vardı. Bugün karşıyız haberi.
İran karşı da Rusya sanki çok mu memnun.. ABD, Rusya yada İran' a güvenerek girmeyin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler