HABER

İran: Üçlü Irak zirvesi gündemde değil

Tahran (AA)- İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Irak konusunda, İran, Irak ve Suriye devlet başkanlarının katılımıyla üçlü zirve yapılmasının gündemde olmadığını bildirdi.

Hüseyni, haftalık basın toplantısında, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da Tahran'a gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine, böyle bir toplantının gündemde olmadığını söyledi.

Irak konusunda üç ülke devlet başkanlarının bir araya gelmesinin iyi bir öneri olduğunu ifade eden Hüseyni, toplantı için herhangi bir takvim belirlenmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Suriye Devlet Başkanı Esad'ı Tahran'a davet ettiğini ifade eden Hüseyni, Esad'ın ne zaman geleceğinin henüz belli
olmadığını belirtti.

Irak Devlet Başkanı Talabani'nin ise Irak'ta son günlerde yaşananlar ve Bağdat havalimanının kapalı olması nedeniyle Tahran'a gelemediğini anımsatan Hüseyni, Talabani'nin kesinlikle İran'ı ziyaret edeceğini vurguladı.

İran'ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri de değerlendiren Hüseyni, ülkesinin nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'nden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) geri dönmesini istediklerini belirtti ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) çerçevesinde, eskisi gibi işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Hüseyni, dosyanın UAEK'ye dönmesi halinde mevcut belirsizliklerin geçmişe göre daha iyi değerlendirilebileceği görüşünü dile getirdi.

Sözcü, UAEK'nin Arak ağır su reaktörü için teknik yardım yapmayı kabul etmemesini değerlendirirken de UAEK'nin bütün üye ülkelere yardım yapmakla yükümlü olduğunu belirtti. Hüseyni, Arak ağır su reaktörünün yapımına UAEK yardımı olmadan da devam edeceklerini vurguladı.

UAEK yetkilileriyle Lavizan tesisi konusunda görüştüklerini bildiren Hüseyni, tesisin UAEK müfettişlerince denetlenmesi ve buradan inceleme için örnek alınması konusunda anlaştıklarını açıkladı. Hüseyni, incelemelerin İran ve UAEK arasındaki anlaşmalar çerçevesinde yapılacağını vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler