HABER

İran üretime bugün başlayacak

Tahran yönetimi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu'nda bugün kabul edilen karar tasarısının ardından, bugün itibariyle uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlayacağını, BM müfettişlerinin ani denetimlerine imkan sağlayan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ek protokolünün uygulanmasını da askıya alacağını açıkladı.

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Gulamrıza Agazade'ye "barışçı amaçlı nükleer yakıt üretme faaliyetlerine bugün itibariyle başlanması talimatı verdiğini" duyurdu.

Ahmedinejad, Agazade'ye gönderdiği talimatta, "ülkesinin 2,5 yıldır UAEK ile iyi bir işbirliği yaptığını, iyi niyetini göstermek ve güven yaratmak için bütün uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya aldığını, NPT ötesinde işbirliği yaparak ek protokülü kabul ettiğini"anımsattı.

Solana: "İran'a açık bir mesaj gönderildi"

AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın nükleer dosyasının ele alındığı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulunun bugünkü olağanüstü toplantısında alınan kararla "Uluslararası toplumun taleplerine uyması yönünde İran'a açık bir mesaj gönderildiğini"belirtti.

Solana, yaptığı açıklamada, AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD'nin ortaklaşa sunduğu, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne havale edilmesini öngören karar tasarısının UAEK'da önemli bir çoğunlukla kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Uluslararası Atom Enerji Kurumu'nun (UAEK), İran'la ilgili kararıyla "İran'a açık ve belirsiz olmayan bir mesaj gönderdiğini" belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler