HABER

İran Yahudi soykırımını tartışacak

TAHRAN (İHA) - İran Dışişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi tarafından organize edilen "Soykırım, Gerçekler ve İddialar" adlı konferans, batı dünyasının tepkisine rağmen 100 yabancı uzmanın katılımı ile yarın gerçekleştirilecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın utanç verici olarak nitelediği konferansa batılı ülkelerden 100, İran'dan ise 50 makalenin kabul edildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi Başkanı ve konferansın Sekreteryası Menuçehr Muhammedi, konferansın siyasi amaçlı değil, araştırma amaçlı olduğunun altını çizerek, konferansa soykırım muhalifleri kadar, soykırım yandaşlarının da makale gönderdiklerini söyledi.

Muhammedi, Yahudi soykırımının gerçek olması halinde bile, faturasının Filistinliler'e kesilmesinin yanlış ve kabul edilemez olduğunu belirterek, konferansa İngiltere ve Amerika'dan Yahudi hahamların da davet edildiğini ve yarın konferansa katılacaklarını da sözlerine ekledi.

Muhammedi, Fransa başta olmak üzere bazı batılı ülkelerin, Ermeni katliamı iddialarını veya soykırım gibi iddiaları siyasi baskı olarak kullanıp İslam ülkelerine baskı yaptıklarını hatırlatarak, "Bazı olayların araştırılmasına bile tahammül edemeyen ülkelerin, iddialarla baskı yapması gülünç bir durum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön