HABER

İran'a üç ülkeden yaptırım geldi

ABD, İngiltere ve Kanada; Tahran'a yeni yaptırımlar açıkladı. Washington, İran'la iş yapan uluslararası bankaları da uyardı.

ABD, İngiltere ve Kanada nükleer silah elde etmeye çalışmakla suçladıkları İran'a yeni yaptırımlar açıkladı.

Washington, İran'ı "kara para aklama konusunda birinci derece şüpheli" ilan etti.

Amerikan bankaları zaten İranlı bankalarla iş yapamadığı için, bu uyarı daha çok diğer ülkelere yönelik görülüyor.

Maliye Bakanı Timothy Geithner de dün akşamki basın toplantısında uluslararası bankaları İran'la "iş yapmanın riskleri" konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise İran'ın petrokimya, petrol, doğal gaz ve finans sektörlerini hedef alan yaptırımlar da uygulayacaklarını söyledi.

Bundan kastın bu sektörlere malzeme, hizmet ve teknoloji sağlayan şirketlerin hedef alınması olduğu sanılıyor.

Ancak Reuters haber ajansı, ABD'nin bir adım daha ileri giderek İran Merkez Bankası ile ilişkileri kesmediğine dikkat çekiyor.

Ajans "İran Merkez Bankası'nı küresel finans sisteminden koparacak böylesi bir adım, petrol fiyatlarını fırlatır, Amerikan ve Avrupa ekonomilerinin toparlanmasını tehlikeye atardı." yorumunu yapıyor.

İngiltere de dün İran ile tüm finansal bağları kestiğini duyurmuştu.

Maliye Bakanı George Osborne, banka ve şirketlere İran Merkez Bankası dahil her türlü İranlı mali kuruluşla ilişkilerine son vermeleri için Pazartesi gününe kadar süre tanıdı.

Osborne, İran'ın nükleer programını destekleyen kişilerin bu bağlantılardan yararlanarak programa para ve kaynak aktardıklarını söyledi.

Kanada da İran'la "hemen hemen tüm finans işlemlerini" durdurduğunu ve petrokimya, petrol ve doğal gaz sektörlerine ithalatı kestiğini açıkladı.

Bu yaptırımlara İran Merkez Bankası'nı da dahil eden Kanada, ülkelerine para yollamak isteyen İran kökenli Kanada vatandaşlarını ise yasaktan muaf tuttu.

Bu üç ülkeye ek olarak yakında Fransa'nın da benzer yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

'Yaptırımlar yasadışı'

Son yaptırım dalgası, BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 8 Kasım tarihli raporunu izliyor.

Raporda İran'ın "nükleer silah geliştirme çabasına uygun testler yaptığı" bildirilmişti.

Nükleer programının sivil amaçlı olduğunda ısrar eden İran son yaptırımları kınadı ve herhangi bir etkileri olmayacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise yaptırımlar "uluslararası hukuka aykırı" diye nitelendi.

Rusya ve Çin son BM raporu ardından İran'a yaptırımlar konusunun Güvenlik Konseyi'ne sevkedilmesine de karşı çıkmıştı.

Tahran'a bugüne dek dört kez BM yaptırımları uygulandı. Bunların çoğu nükleer programına hammadde ve malzeme bulmasını engellemeyi amaçlıyor.

Ayrıca Avrupa ve ABD kendi tek taraflı yaptırımlarını açıkladı.

BBC'nin İran muhabiri James Reynolds bu yeni yaptırımların İran'ı ne kadar etkileyeceğinin belli olmadığını, Çin gibi pekçok ülkenin İran ham petrolünü satın almaya devam edeceğini söylüyor.

Geri Dön