İran'da benzin zammını protestoları sürüyor

İran'da dün başlayan benzin zammını protesto gösterileri bugün de devam ediyor. Göstericiler, "Hakkımızı alırız zilleti kabul etmeyiz" şeklinde sloganlar attı. Tebriz, Şiraz ve Huzistan gibi kentlerde güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri sonucu arbede yaşandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bugün ülkenin bir çok kentinde devam eden gösterilere bazı noktalarda güvenlik güçleri sert müdahale etti.

Tebriz, Şiraz ve Huzistan gibi kentlerde güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri sonucu arbede yaşanırken, Tahran'daki gösterilerde bazı sürücüler ana yollarda kontak kapatarak trafiği durdurdu.

Göstericiler, "Hakkımızı alırız zilleti kabul etmeyiz" şeklinde sloganlar attı.

Hürremabad, İlam, Kum, Senendeç, Kazvin ve Şahrud kentlerinde de halk benzine yapılan zammı protesto etti.

DEVLET TELEVİZYONU YARALANANLAR OLDUĞUNU DUYURDU

İran devlet televizyonu da ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Hürremşehr kentinde dün gece benzin zammını protesto eden kalabalığın üzerine "kimliği belirsiz ve şüpheli" kişilerce ateş açılması sonucu yaralananlar olduğunu duyurdu.

Öte yandan Ahvaz kentinde düzenlenen gösterilerde de bir banka şubesi ve kamu mallarının ateşe verildiği belirtildi.

İran'da devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı.

Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan ve Şiraz kentlerinde halk, dün benzine yapılan zamma karşı gösteriler düzenlemişti.

Göstericiler, araç sahiplerini kontak kapatmaya çağırırken, Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verilmişti. Sircan Valisi Muhammed Mahmudabadi de gösterilerde bir kişinin hayatını kaybettiğini birkaç kişinin yaralandığını açıklamıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Bizim ülkede her şeye zam, her aldığımız ürünlere kdv ödeme, her şeyden vergi vermek vs. derken... Bizimkiler de çıkıp memlekette isyan çıkarsın. Bu nereye kadar gidecek? Yıllar geçtikçe her şeye zam yapıyorlar, yapmaya da devam edecekler. Türkiye Cumhuriyeti hazine konusunda milletten aldığı Kdv, vergi derken bunlarla ayakta duruyor. Bizim ülke kadar hangi ülke bu kadar vergi alıyor, zam uyguluyor. Üstüne üstlük bu ülkede her şey pahalı ve verdikleri asgari maaş 2 Bin TL filan o da en fazla. Kira mı ödesin, su,elektrik,doğal gaz,benzin her şey iki misli oluyor ve hiç durmayacak.
60lt benzin 75 kuruştan 1.5 tl çıkmış :))))) İşe bak
İran kendi güdümündeki Irak ' ı da sömürdü ama yetmedi. Suriye'yi Kana buladı Irak'ı kana buladı Kendiside bu kanda boğulmak üzere demiştik dün. Barış Pınarı Harekâtı na çatlak ses veriyordu birde. La sen kendine bak önce
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler