İran'da korkulan oldu! İran Devrim Muhafızları sokağa indi!

İran'da yüksek fiyatları protesto etmek için geçen hafta başlayan ve 21 kişinin hayatını kaybettiği protesto gösterilerinde altıncı günün ardından, İran'ın Devrim Muhafızları hükümet karşıtı protestoları bastırmak için üç kentte birlik konuşlandırdı.

Genç ve çalışan sınıfının karşılaştığı ekonomik zorluklar üzerine geçen hafta başlayan protestolar dini lider Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere hükümete karşı siyasi bir hal almaya başladı.

Avrupalıların, ABD ve İsrail liderlerinin İran'ın dini yönetimine karşı yapılan gösterilerden memnun olmasına ilişkin tedirginliklerini ifade etmesiyle, protestolar uluslararası alanda tepkiler almaya devam etti.

Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi, "yeni bir karışıklığın" önüne geçmek için çatışmaların en yoğun yaşandığı Hamadan, İsfahan ve Loristan kentlerinde birliklerin konuşlandırıldığını duyurdu.

İran'ın Şii teokrasisinin koruyucusu olan Devrim Muhafızları, 2009'da onlarca orta sınıf protestocunun öldürüldüğü seçim dolandırıcılığı iddiasının ardından ayaklanmayı bastırmada etkili olmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ın açıklamalarının "neredeyse bizi savaşa götürecek açıklamalar... bazıları için kasıtlı bir strateji" olduğunu söyledi ve İran ile diyalog içinde olunmasının önemine değindi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel gerilimin tırmanmasına ilişkin endişelerini dile getirdi. Gabriel "Bu iç çatışmayı uluslararası olarak istismar etme girişimine karşı uyarıyoruz ... bu hiçbir şekilde gerilimi yatıştırmayacak" dedi.

İran'da yüksek fiyatları protesto etmek için geçen hafta başlayan gösteriler bu hafta da devam ederken farklı kentlerde binlerce hükümet yanlısı dün sokağa çıkmıştı. İran devlet televizyonunda yer alan görüntülere göre Kirmanşah, İlam ve Gorgan gibi kentlerde düzenlenen gösterilere katılan kişiler İran bayrakları ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in resimlerini taşıyordu.

Hükümet yanlısı yürüyüşlerin, protestoların sona erdiğine işaret ettiğini belirten Caferi protestocuların her bir yerde maksimum 1,500 kişi olduğunu ülke genelinde 15,000'i aşmadığını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 41 yorum
Geziyi kimler planladiysa bunuda onlar yapiyor yani amerika merkezli para piyasalari
AKP ve Erdoğan' ı da iktidara taşıyan aynı güç ve sermaye merkezleri değil miydi ?
insanlara özgürlüklerini vermezseniz o zaman amerikada israilde avrupada gelir o yarayı kaşır. geziyi planlayanlar diyerek işin içinden çıkmak acizlerin işidir. Önemli olan kaşıyacak yara olmasını engellemektir, sorun çözmektir. Sorununu kendin çözersen kimse kimsenin ulkesini karistiramaz.
@rhisos bencede öyleydi ama o günün şartıyla ülkeyi değiştirmek için gelecek adam o çemberden geçmeden gelebilir miydi? Mühim olan bugün güçlenen Türkiye nin o bahsettiğin güce kafa tutabilir hale gelmesidir. Lider bunu başarabilmiş olandır.
@rhisos kafa tutmak derken kafamı buluyorsun bizimle??? askerlerimizin kafasına abede çuval geçirdi ne yapabildin??işid askerlerimizi yakarak şehit ettin kafa tutan dediklerin montaj dedi bi uçak bile kaldırmadı bumu kafa tutmak bugun grl görüşelim deseler o kafa tuttu dediklerin bütün planları iptal eder direk oraya gider bumudur senin kafa tutman,bırak Allah aşkına kafa bulmayın milletle
CHP de yakında iran daki göstericilere destek verir
birdefada chp demeseniz geberirsuniz simdiye kadar kim kimi d3stekkedi gorduk biraz vicdan nerganet allahtan korkmazmisiniz siz
@kaan34ist BİR KOMŞU ÜLKE KARIŞINCA ORAYA İLK FESATI EĞİTEREK TERÖRİSTLERİ HUDUTTAN KİM GÖNDERİYOR SEN O HAİNİ İYİ TANIYORSUN. İŞTE SURİYE İŞTE ONU BÖLMEK İÇİN ÇIRPINAN DÜNYA LİDERİ
@kaan34ist her şeye akp deniyor bir kere Chp denmiş zorunamı gitti.
@hakkiahmet cumhuriyet kurulurken Türkiyenin dini İSLAM değil hristiyanlık olsun,tam Avrupalı olmak için avrupadan damızlık erkek getirelim ,camilere kiliseler gibi okul sıraları koyalım diyen AK PARTİ değil hain kansız CHPKK dır..pkk leşlerine taziyeye giden AK PARTİ değil yine chpkk dır..bu kadar adi hain adi dinsiz bir parti var mı dünya da..yok..kökünüz bozuk kökünüz..
@canmeno bunlar akp trolü hesaba alma
chp kadar başına taş saplansın zorunne bu parti ile sülalesinde gemiciği ol
@nidamavi1976_2017 YURTDIŞINDAN SALLAMAK NEGÜZEL AJAN EFENDİ
@kaan34ist chp amerikadan izin alamadiki sessiz kaldı turp izin verse tvlerde desteğini açıklardı
@kaan34ist 15 sene once milletvekili bile degilken haftada bir amerikaya gidip gelen bi zat vardi sonra parti baskani basbakan oldu hatirlayan varmi gerci tek hucreliler hatirlamaz
@kaan34ist yavrum sen ne iciyon onu desene yada yedigin makarnalari bi tahlilr yolla icinde kilyasal vardir ama belkide tek hucreli oldugun icin sana ne verirlerse onu yer onu bilirsin ulan bukadar sacmalayan olduda senin gibisi az bulunur baksan tarih kitaplarinda bile olmayan bir seyi ortaya sallayivermissin
İPİN UCU BİR DEFA KAÇTI BİR DAHA ZOR BULUNUR REJİM DEGİŞİNCEYE KADARDA MUTLAKA GİDECEKTİR ÇÜNKÜ ABD VE İSRAİL BATI BUNUN PEŞİNİ BIRMAZ SANIRIM
@vural1946 iNŞALLAH KARDEŞ BEN BÖYLE BATIYA KURBAN OLAYIM MÜSLÜMAN KİMLİKLİ KAHİPELER BUNLAR SA BEN BATIYA KURBAN OLURUM ÖRNEK TÜRKİYE
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler