HABER

İran'da nükleer fizikçiye bombalı saldırı

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen bombalı saldırıda nükleer fizikçi Prof. Dr. Mesud Ali Muhammedi'nin hayatını kaybettiği bildirildi.

Tahran Genel Savcısı Abbas Caferi Devletabadi, bu sabah başkentte bir bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu yaşamını yitiren Prof. Dr. Mesud Ali Muhammedi'nin, Tahran Üniversitesi ve Malik Eşter Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğunu açıkladı.

Devletabadi, "Prof. Dr. Muhammedi, nükleer enerji uzmanıydı. Saldırıyı gerçekleştirenler ya da herhangi bir zanlı henüz yakalanmış değil" dedi.

-YABANCI ÜLKELERE SUÇLAMA

Bu arada İran, nükleer fizikçi bilim adamına suikast düzenlenmesinde yabancıların rolü olduğunu ileri sürdü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, nükleer fizikçi Prof. Dr. Muhammedi'nin bombalı saldırıda öldürülmesinin arkasında ABD ve İsrail ile onların yerli işbirlikçilerinin bulunduğuna dair ipuçları olduğunu söyledi.

Saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Mihmanperest, ''Atom uzmanlarının bu tür terör saldırılarıyla ortadan kaldırılması, bilim ve teknolojideki gelişmeyi durduramayacak. Yeni nesil, ilim ve kültür ateşinin sönmesine izin vermeyecek'' diye konuştu.

Geri Dön