İran'da seks skandalı

İran'da seks skandalı

Sokakta saçı hafif görünen kadınları bile coplatan Tahran polisinin müdürü Zarey, geneleve baskın düzenleyen memurları tarafından 6 kadınla aynı yatakta yakalandı.

New York'ta yaşanan fuhuş skandalından sonra İran da önceki gün bir seks skandalıyla sarsıldı. Dört yıl önce "Tahran'ı İslam devrimindeki temiz ve ahlaklı günlerine döndürmek" parolasıyla göreve gelen Tahran Emniyet Müdürü Rıza Zarey, bir genelevde 6 kadınla birden basıldı. İran resmi haber ajansları tarafından gizlenen skandal, bazı reformist internet siteleri tarafından dünyaya duyuruldu. Bu sitelerden biri olan ve Tahran Belediyesi'ne yakınlığıyla bilinen Fardi Haber Ajansı'nın iddiasına göre olay geçen cuma günü yaşandı. Tahran savcılığı tarafından bizzat verilen emirle, İran ahlak polisi başkentte genelev olarak çalıştırılan bir eve baskın düzenledi.

KADINA İDAM, ERKEĞE KIRBAÇ

Polis, evdeki odaları tek tek ararken, inanılmaz bir görüntüyle karşılaştı. Zarey, aynı yatakta 6 kadınla birlikteyken yakalandı. Fardi Haber Ajansı'na göre Zarey, önce gözaltına alındı. Daha sonra görevinden uzaklaştırıldı. Polis şefinin ne ceza aldığı açıklanmadı. Zarey, son zamanlarda, sokaklarda İslam'ın emrettiği şekilde örtünmeyen kadınlara karşı savaş açmış ve 6 ay içinde binlerce genç kız, başörtülerinden saçları göründüğü nedeniyle uyarı cezası almıştı.

İran Devrim Yasaları'na göre fuhuş yaptığı belirlenen kadın idam cezası alabiliyor. Temmuz ayında Tahran'da bir genelevde yakalanan Milli Futbol Takımı'nın iki oyuncusu 'ahlaki yozlaşma' suçundan 275 kırbaç cezasına çarptırılmıştı.