HABER

İran'da "stokçulara" operasyon

Ülkenin birçok kentinde stokçulara düzenlenen operasyonlarda tonlarca gıda maddesi, beyaz eşya, ithal ilaç ve otomobil parçaları ele geçirildi

İran'ın çeşitli kentlerinde güvenlik güçlerinin stokçulara düzenlediği operasyonlarda tonlarca gıda maddesi, beyaz eşya, ithal ilaç ve otomobil parçaları ele geçirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Doğu Azerbaycan Eyaleti Sanayi, Maden ve Ticaret Kurumu Başkan Yardımcısı İsmail Atapur, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonda bir depoda stoklanmış vaziyette yaklaşık 5 bin ton yağ, pirinç ve bazı tahıl ürünlerinin bulunduğunu duyurdu.

Depoda saklanan gıda maddelerinin yaklaşık bir yıldır piyasaya sürülmediğini aktaran Atapur, söz konusu ürünlerin resmi dolar kuru olan 4 bin 200 tümen üzerinden ithal edildiğini ancak bu rakamın çok üzerinde bir fiyatla iç piyasaya sürülmek istendiğini ifade etti.

Atapur, İran halkından gıda ürünlerini değerinden fazlasına satan veya ürünleri depolarda stoklayan şahısları yetkili makamlara ihbar etmelerini istedi.

Öte yandan başkent Tahran'ın güneyindeki Rey kentinde, içinde lüks otomobil parçaları ve beyaz eşyaların stoklandığı bir depo bulundu. Depoda ele geçirilen malların piyasa değerinin henüz tespit edilemediği belirtildi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Meşhed kentinde de 900 tonluk şekerin stoklandığı bir depo tespit edildi. Ele geçirilen şekerin piyasa değerinin 2 milyar 800 milyon tümen (yaklaşık 700 bin dolar) olduğu kaydedildi.

İranlı din adamı Ayetullah İmami Kaşani, geçen hafta Tahran'da verdiği cuma hutbesinde ekonomik sorunlar yaşanırken döviz, altın ve mal stoklayanların halka karşı hainlik yaptığını ifade ederek, söz konusu kişiler hakkında yargıya "harekete geçme" çağrısında bulunmuştu.

İran'da nisan ayında dolar kısa sürede 4 bin tümenden 7 bin 500 tümen seviyelerine yükselmişti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti, 10 Nisan'da doların 4 bin 200 tümene sabitlenmesi için karar alarak serbest piyasada alım-satımı yasaklamıştı. Devletin belirlediği kur üzerinden bazı ithalatçılara döviz tahsisi yapılmıştı. Söz konusu ithalatçı firmalardan bazıları resmi kur üzerinden ithal ettikleri ürünleri yaklaşık iki katı değerde olan serbest piyasadaki kur üzerinden piyasaya sürmüştü. Olayın ortaya çıkmasının ardından Tahran ve İsfahan gibi kentler esnaf protestolarına sahne olmuştu.

Tahran Başsavcısı Abbas Caferi Devletabadi, ülkede döviz piyasalarında usulsüzlük ve manipülasyon ile telefon ve otomobil ithalatında yolsuzluğa karışan 65 kişinin tutuklandığını duyurmuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler