HABER

'İran'dan beklentimiz kurallara uyması'

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Dost ve komşu ülke olarak İran'dan beklentimiz; uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır ve açıklık içinde olması ve uluslararası kurallara uymasıdır" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, dış politika konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

İran'ın nükleer faaliyetlerinin bütün dünyada rahatsızlık yaratmasının Türkiye'nin bu konuda olup biteni daha yakından takip etmesini gerekli kıldığını anlatan Çiçek, şunları söyledi:

"Venezüella, Küba ve Suriye dışında İran'daki bu nükleer faaliyetlerle ilgili uluslararası camia çok açık olarak endişelerini ve tereddütlerini ortaya koymuştur. Biz, bu ihtilafın tırmandırılmadan çözüme kavuşturulmasından yanayız. Hiç şüphesiz ki her ülke barışçıl amaçla nükleer çalışmalar yapabilir. Ancak bunun şeffaf, açık ve her türlü endişeden uzak olması lazım. Eğer bu gerçekleşmezse, önümüzdeki günlerde en çok bizi rahatsız edecek olaylar, gelişmeler olmasın, bunun için dostça uyarılarımızı diplomatik yollardan söylemeye gayret ediyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön