İran’dan 'nükleer açıklama‘

Haziran ayında seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Batıya müzakere ve diyalog önerirken, nükleer tesislerin uranyum zenginleştirme kapasitesi dikkat çekiyor.

İran’dan 'nükleer açıklama‘

İran Atom Enerjisi Kurumu eski başkanı Feridun Abbasi, İran'ın İSNA Haber Ajansı'na ülkesinin nükleer programına ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Buna göre Natan ve Fordo nükleer tesislerinde uranyum zenginleştiren aktif santrifüj sayısı 9 bin 700 dolayında. Feridun Abbasi, İran'ın santrifüj kapasitesinin 18 bin civarında olduğunu belirtti.

Abbasi'nin verdiği rakamlar henüz Viyana merkezli Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından doğrulanmadı.

Uluslararası kamuoyu, Tahran yönetiminin sivil amaçlar kisvesi altında atom bombası üretmeye çalıştığından kuşku duyuyor. İran yönetimi iddiaları reddediyor.4 Haziran'da düzenlenen seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanlığı için öngördüğü Ali Ekber Salihi, "İran'ın nükleer programında uluslararası kamuoyunun kuşkularını bertaraf edecek bir şeffaflık politikası izleneceği" vaadinde bulunuyorlar.

Yeni İran yönetimi IAEA ile bu kapsamda yeniden pazarlık masasına oturmayı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi beş ülke ve Almanya ile müzakere sürecinin yeniden başlatılmasını öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler