İran'dan Şah Fırat Operasyonu'na eleştiri

Türkiye'nin sabah saatlerinde başlattığı Şah Fırat Operasyonu'na Suriye'den sonra İran'dan da eleştiri geldi.

İran'dan Şah Fırat Operasyonu'na eleştiri

TAHRAN, (DHA)- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye’nin Suriye topraklarına yaptığı operasyonun hiçbir mazereti olamayacağını söyledi. Abdüllahiyan, “Komşularının Suriye’ye yaptığı askeri müdahaleler sorunu daha fazla karmaşıklaştıracak” dedi.

"Türk ordusu Suriye toprağını ihlal etti"

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, Türkiye'nin Süleyman Şah Türbesi'nin nakli ve Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun tahliyesinin gerçekleştirildiği 'Şah Fırat' operasyonunu, "Türk ordusu Suriye toprağını ihlal etti" diye duyurdu.

Türkiye'nin operasyonun için ortaya koyduğu gerekçe için "geçersiz" diyen İRNA," Türk ordusu, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatılması gibi geçersiz bir nedeni öne sürerek, 50 tankla Suriye topraklarına girdi ve bu bölgedeki askerlerini Türkiye'ye intikal ettirdi" ifadelerine yer verdi.

İRNA, Cumhuriyet Halk Patisi'nin söz konusu operasyonu kınadığını aktarark, CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyonla ilgili kullandığı ifadelere yer verdi.

İran'ın resmi ajansı, CHP'li Tekin'in, " 'Şah' değil 'Mat'operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir" dediğini duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
iran suriye toprağını israil, abd, avrupa ülkerli v e onların taşeronu ışıd ihlal ederken hiç sesin çıkmıyo ama
Amerika ırak'a girdiğinde islam dünyasından tık yok İsrail filistini yerle bir eder kimseden ses yok bize gelince sert tepki öylemi işte hep bu yüzden müslüman ülkeler batılı ülkelerin oyuncağı olmadımı iran cürmün kadar yer yakarsın oraya keyfimizden girmedik
farkındaysan adamlar kendi dininden olan ülkere saldırmıyor.
ırak iran savaşı 7 sene sürdü
o toprak bizimdi kaybettik suçlu olduk biz TÜRK müyüz yoksa bir avuç korkak mı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler