HABER

İran'dan sanal ABD elçiliğine engel

İran'dan 'sanal konsolosluk' sitesine girmeye çalışanlar bu sitenin İran'in sanal suç yasalarını ihlal ettiği mesajıyla karşılaşıyor.

ABD, dün internet ortamında İran vatandaşlarına yönelik hizmete açtıkları sanal konsolosluğa erişimin kısa süre içerisinde Tahran yönetimi tarafından engellenmesini eleştirdi.

İran'dan 'sanal konsolosluk' sitesine girmeye çalışanlar, bu sitenin İran'ın "sanal suç yasalarını ihlal ettiği" mesajıyla karşılaşıyor.

Amerikalı yetkililer, bu adımın İran'ın kendi halkına olan güvensizliğinin göstergesi olduğunu, ancak kendilerinin İran halkıyla diyaloğu sürdürmeye kararlı olduklarını bildirdi.

ABD ile İran arasında otuz yılı aşkın süredir diplomatik ilişki bulunmuyor.

İki ülke arasında gerilen ilişkiler sebebiyle, konsolosluk üzerinden İran halkına ulaşamayan Washington bu hedefini internet üzerinden gerçekleştirmeyi amaçlıyordu.

"ABD'nin sanal İran konsolosluğu" olarak sunulan internet sitesinin ilk gününde 150.000 ziyaretçisi oldu.

Washington'un internet üzerinden İranlılara ulaşma çabaları Farsça açılan ve 7.000 izleyicisi olan Twitter hesabı ve 40.000 kişinin takip ettiği Facebook sayfasını da içeriyor.

Sanal konsolosluğun hizmete girmesi sebebiyle internette sunulan videoda İranlılara hitap eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'la diplomatik bağların kopmuş olması yüzünden İranlılarla diyalog kuramıyor olmaktan rahatsızlıklarını belirtti.

Hizmete giren sanal konsoloslukta İranlıların Amerika vizesi almak için izlemeleri gereken adımlar gibi normal konsolosluklarda sunulan bilgiler yer alıyor.

Ancak İranlılar Amerikan vizesi almak için ülkede konsolosluk bulunmaması sebebiyle bir başka ülkedeki Amerikan konsolosluğuna başvuru yapmak durumundalar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön