HABER

"İran'dan talep gelmedi"

GİRESUN (İHA) - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, 6.0 büyüklüğünde bir depremle sarsılan İran'a yardım için oluşturulan 25 kişilik Sivil Savunma ekibinin, Tahran yönetiminden bir talep gelmediği için, Dışişleri Bakanlığı tarafından gidişine izin verilmediğini söyledi.

İçişleri Bakanı Yücelen, çalışmaları yerinde incelemek üzere sel felaketinin yaşandığı Giresun'a geldi. İlk olarak Yağlıdere İlçesi'nde incelemelerde bulunan Bakan Yücelen, Kaymakam Mustafa Erdivan ve Belediye Başkanı Şevket Divan'dan ilçenin sorunları hakkında bilgi aldı. İlçeyi gezerek vatandaşların sorunlarını dinleyen Yücelen, kamu kurum ve kuruluşlarının afette iyi çalıştığını ve yapabileceklerinin en iyisini yaptıklarını ifade ederek "Alt yapı sorunları var. Öncelikle bu alt yapı sorunlarının çözülmesi için Bakanlar Kurulu'nda konuyu gündeme getireceğim. Devletimiz güçlüdür. Afetin yaralarını sarmak için gerekli çalışmalara başlandı. Bundan sonra alt yapının iyileştirilmesi için uzun vadede projeler hazırlanacak. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar" dedi.

Türkiye'nin büyük doğal afetler yaşadığını ve bu doğal afetlerde yurtdışından yardım ekiplerinin geldiğini belirten Bakan Yücelen "Komşumuz İran'da son olarak bir deprem felaketi yaşandı. Onlardan bize bir yardım talebi olmadı. Ancak biz 3 yıl içinde birçok afet yaşadık. Dünyanın birçok bölgesinden yüzlerce ekip geldi. Bunlara 'gelmeyin' demedik. İçişleri Bakanlığı olarak, İran'daki deprem için 25 kişiden oluşan bir Sivil Savunma ekibi tahsis ettik. Gerekli tüm hazırlıklar yapılmışken, Dışişleri Bakanlığı tarafından İran'dan talep gelmediği için ekibimizin gönderilmesine izin verilmedi. Ekibimiz şu anda bekliyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan onay gelirse anında gidecektir" diye konuştu.

Bakan Yücelen daha sonra buradan Duroğlu Beldesi ve Dereli İlçesi'ne geçerek incelemelerini sürdürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön