HABER

“İran’ın elinde dört insansız hava aracı var”

Tehran Times gazetesi, İran’ın elinde yabancı ülkelerden ele geçirilen çok sayıda insansız hava aracı olduğunu öne sürdü. Gazete, İran’ın bu araçları yakın zamanda sergilemeyi planladığını belirtti.

“İran’ın elinde dört insansız hava aracı var”
Gazetede bugün yer alan habere göre, İran’ın yakında sergilemeyi planladığı insansız hava araçlarının arasında dört tane İsrail yapımı uçak da bulunuyor.
[](http://haber.mynet.com/irandan-abdye-rest-606234-dunya/ "İran'dan ABD'ye rest!")
[** **](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/iste-iranin-dusurdugu-abd-ucagi/9169/233836/)
İran’ın elinde ayrıca, iki hafta önce düşürüldüğü iddia edilen RQ-170 Sentinel casus uçağı olmak üzere, ABD yapımı üç insansız hava aracı olduğu iddia edildi.
Tehran Times, İranlı basın mensupları ve yabancı ülkelerin büyükelçilerinin uçak sergisine davet edileceğini belirtirken, gazeteye bilgi veren kaynaklar, ele geçirilen İsrail uçaklarının İran topraklarına doğu sınırından girdiğini belirtti.
Aynı kaynaklar, RQ-170 Sentinel casus uçağının, bugüne dek İran’ın eline geçen en gelişmiş insansız hava aracı olduğunu vurguladı. ABD, uçağın en son teknolojiyle üretildiğini belirtmiş ve sahip olduğu özellikleri gizli tutmuştu.
**“BÜYÜK BİR TEHDİT DEĞİL”**
İran, geçtiğimiz hafta, Sentinel casus uçağını “tersine mühendislikle” deşifre edeceğini ve yakın gelecekte seri üretimine başlayacağını açıkladı.
ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers, Salı günü AFP haber ajansına yaptığı açıklamalarda, Sentinel’in İran’ın eline geçmesini, “ABD için iyi bir gün değil” diye yorumlamıştı.
Bununla birlikte, Rogers, “İran gibi düşman bir ülkenin ABD teknolojisini ele geçirerek deşifre etmesini ve seri üretime geçeceğini açıklamasını çok büyük bir tehdit olarak görmediklerini” ifade etti.
ABD’li vekil, “İyi haber şu ki onlar tersine mühendislikle zaman harcarken, biz mühendislikle zaman harcayacağız. Aramızdaki en büyük fark bu… Sentinel’i yeniden tasarlayacakları için gururlular ve umarım bunu yapmak için beş, altı, yedi, sekiz yıl harcarlar. Bu çok iyi olur çünkü biz bu sürede onların çok önüne geçmiş olacağız” demişti.
[ ****](http://cevaplar.mynet.com/soru-cevap/iran-eline-gecirdikleri-ucaklari-desifre-ederek-seri-uretime-gececeklerine-ragmen-abd-neden-bu-kadar-rahat/5517375)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
ABD VE İSRAİL her türlü kimyasal silah üretiyor olmalarına rağmen butun dunya trene bakar gibi bakmakta maalesef.sadece Başbalanımız sayın Racep Tayyip Erdoğan dile getirmekte... saygılar...
marinli arkadaş sen uzayda mı yaşıyon. füze kalkanından haberin yok senin dünyaya dön. abd den predatör alıp görüntüleri nevadaya oradan abd konsolosluğuna oradan genel kurmaya gelecek bu nedemek dünyaya dön. abd nin kuklası bir başbakandan bahsediyorsun heralde.
katil abd ve yavrusu israil
Uçurtma mı onlar öyle kolayca kopyalansın:D böyle propagandamı olur yaw asdadasd
Geri Dön