HABER

İranlı diplomatlardan iki günde ikinci iltica

Belçika ve Finlandiya'da görev yapan iki İranlı diplomat Avrupa ülkelerinden sığınma talebinde bulundu. Rejim meşru değil diyen diplomatlar, muhalefete destek vereceklerini söylüyorlar.

İranlı diplomatlardan iki günde ikinci iltica

Belçika'da görev yapan İranlı bir diplomat Norveç'ten siyasi sığınma hakkı istedi.

Ferzad Ferhangiyan adlı diplomat, İran muhalefetinin safında yer alabilmek istediğini söyledi.

Bu, İranlı diplomatlardan iki günde gelen ikinci itica haberi.

Brüksel'deki elçilikte basın ateşesi olarak görev yapan Ferhangiyan, aynı zamanda bu yıl içinde Avrupa ülkelerine iltica eden üçüncü diplomat.

Daha önce görevlerinden ayrılan iki diplomat da iktidardaki İran hükümetini eleştirmişlerdi.

Tahran yönetimi konu hakkında bir açıklama yapmadı. Diğer iki diplomat konusunda da, İran açıklamaların üzerinde durmadığı tavrını takınmış; bu iki yetkilinin zaten görevlerinin sonuna geldiğini bildirmişti.

Muhalefet safına geçiyorlar Ferhangiyan, Oslo'da düzenlediği basın toplantısında "İran halkından özür diliyorum. İran halkına 23'ü diplomat olmak üzere son 30 yıldır hizmet ettim. Ancak İran cumhuriyetindeki sapmanın ulaştığı nokta, bana başka şans bırakmıyor" dedi.

Ferhangiyan bundan böyle muhalefetin sesi olmak istediğini söyledi.

Pazartesi günü de Helsinki'deki İran elçiliğinden Hüseyin Alizadeh, Finlandiya'dan sığınma başvurusunda bulundu.

Şubat'ta ise Oslo Başkonsolosluğu görevinden bir önceki ay istifa etmiş olan Muhammed Rıza Haydari, Norveç'ten siyasi sığınma hakkı edinmişti.

Sığınma kararını nasıl aldığı sorusuna cevaben Ferhangiyan, Haydari eski bir çalışma arkadaşı olduğu için Norveç'i seçtiğini söyledi.

"Umarım işbirliği içinde şimdiki hükümete karşı kampanyaya güç kazandırırız" dedi.

Basın toplantısına bizzat katılan Haydari de "Yakında, daha pek çok iltica bekliyorum" dedi.

Ferhangiyan, Cuma günü ailesiyle birlikte Brüksel'den ayrılarak Oslo'ya gittiğini söyledi. Ferhangiyan bir soru üzerine de iktidara karşı şiddet kullanımını da destekleyebileceğini söyledi ve son olaylar ışığında hükümetin 'devrilmesini istediğini' söyledi.

Helsinki'deki ilticacı: Milletin neferiyim Pazartesi günü Finlandiya'ya iltica eden Hüseyin Alizade de "2009 Haziran ayındaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi ve bunu takiben muhalif göstericilerin bastırılmasına tepki olarak görevden ayrıldığını" açıkladı.

Alizade BBC'ye "Kendimi ülkem ve milletim için bir nefer olarak görüyorum; rejim için değil. Aslında bu hiç de aidiyet duymadığım bir rejim" dedi.

45 yaşındaki Alizade, tehditler aldığını söyleyerek geçen hafta görevinden istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın geçen yıl yaygın hile suçlamaları ile gölgelenen bir seçimle yeniden iktidara gelmesi, ülkede yoğun tartışmalara yol açmış ve kamuoyunu bölmüştü.

Yeşil Harekete katılmak için görevinden ayrıldığını söyleyen Alizade, 'rejimin meşruiyetini tamamen kaybettiği' söyledi.

İran'ın Fars haber ajansına göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast, geçen hafta sonu Alizade'nin görevinin 20 Ağustos'ta sona erdiğini söylemekle yetindi.

Yeşiller olarak adlandırılan muhalif gruplar, geçen yıldan bu yana seçimlerin yenilenmesini talep ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön