İş adamlarına Fransa'dan vize kolaylığı

İstanbul (AA- İTO ve Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu arasında, Oda üyelerinin Fransa'ya Schengen vizesi başvuru prosedürlerini kolaylaştırmak amacıyla protokol imzalandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa'nın 5. ticaret partneri olduğuna ve ticaretinin yarısını Avrupa ile yaptığına işaret ederek, Avrupa Birliği ülkelerine vize almanın Türk iş adamları için çok ciddi bir sorun olduğunu dile getirdi. Avrupa ülkelerinin güvenlik ve kayıt dışı istihdam nedeniyle yaşadığı kaygıları anladıklarını dile getiren Yalçıntaş, İTO'nun bu soruna bir çözüm getirmek amacıyla son 1 yıldır, Brüksel, Ankara ve İstanbul'da çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Yalçıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedefimiz Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği çerçevesinde bu konunun tamamen milletlerarası bir çerçevede ve vizenin tamamen ortadan kalkacak bir şekilde çözülebilmesi. Zaten Türkiye'nin AB üyeliği nihai hedeftir. Ama bizler biliyoruz ki bu süreç uzun bir süreçtir. Kısa bir sürede halledilebilecek bir süreç değildir. Bu yüzden bizler istedik ki pratik birtakım çözümler üretebilelim ki bu pratik çözümler her iki tarafın da önünü açsın. Bu bağlamda ilk imzamızı bugün Fransa ile atıyoruz."
Yalçıntaş, buna göre en az 1 yıldır oda üyesi olan, vergi ve oda aidatı gibi ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiren, Fransa ile mevcut ya da muhtemel bir iş ilişkisi olduğunu belgeleyen üyelere bir tanıma mektubu verileceğini aktardı.

Yalçıntaş, bu mektupla Fransa Başkonsolosluğu'na başvuran iş adamlarına, belgeleri Konsoloslukça incelendikten sonra 3 iş günü içinde uzun süreli, çok giriş- çıkışlı vize verileceğini ifade ederek, bu uygulamanın sadece iş adamlarına yönelik olduğuna dikkati çekti.