HABER

İş peşindeki Avrupalıların tersine göç dalgası

Guardian'ın haberine göre, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'dan onbinlerce kişi bu yıl ülkelerinden ayrılıp çoğunlukla güney yarımkürede iş ve yeni bir hayat aramaya yöneldi.

Guardian gazetesi bir kaç yıl öncesine dek göçmenler için daha iyi bir hayatın simgesi olan Avrupa'dan şimdi kaçış başladığını duyuruyor.

Gazetenin ilk sayfasından verdiği habere göre, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'dan onbinlerce kişi bu yıl ülkelerinden ayrılıp çoğunlukla güney yarımkürede iş ve yeni bir hayat aramaya yöneldi. İspanya ve İtalya'da da benzer bir eğilim olduğu kaydediliyor.

Habere göre, ABD, Kanada gibi bildik merkezlerin yanında yeni göç yolları oluşuyor; örneğin Portekiz'den Angola'ya, İrlanda'dan Avustralya'ya, İspanya'dan Arjantin'e akış var...

"Bu yıl 2500 Yunan Avustralya'ya taşındı, 40 bini taşınmak istediklerini bildirdi.

İrlanda'nın istatistik merkezine göre, yıl sonuna dek 50 bin kişi ülkeyi terk etmiş olacak.

Çoğunun istikameti Avustralya ve ABD... Portekiz de en az 10 bin kişinin petrol zengini Angola'ya gittiğini, Mozambik ve Brezilya gibi eski sömürgelere de akış olduğunu kaydediyor.

Bu akıştan en fazla etkilenenlerin başında da ağır bir ekonomik kriz yaşayan Yunanistan geliyor.

Dünya Bankası'na göre geçen yıl 1 milyon 210 bin kişi ülkeden göç etti, yani nüfusun yüzde 10,8'i. Başlıca hedefleri Almanya, Avustralya ve Kanada'ydı. Vasıflı Yunanlılar ülkeden ayrılmaya daha meyilli.

Geçen yıl ülkeden ayrılan beş bine yakın doktorla, ülkenin doktorlarının yüzde 10'a yakın kısmını bir yılda kaybettiğini vurguluyor Guardian.

Bununla birlikte Yunanistan, yoksul göçmenler için hala cazip, 2011 yılında Arnavutluk, Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerden 1 milyon 300 bin kişi de ülkeye göç etmiş.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Sağlam ve gerçekçi temellere dayanmayan SADECE çıkarları ölçüsünde birleşebilen Avrupanın ve BİRLİKLERİNİN(!?) böyle bir sefaletle sonlanması, pek çok basiret sahibini fazlaca şaşırtmadı. Ancak bu sefil Avrupanın bir üyesi olabilmek için kendi kültürel değerlerimize ters düşme pahasına bu konuda hala ısrarcı olmayı pek akıl ve mantığa sığdıramıyoruz. Sayın devlet yöneticilerine ve özellikle de AKP'ye bu durumu doğru okumalarını ve üyelik sürecini yeniden CİDDİ bir şekilde gözden geçirmelerini öneriyorum.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler