HABER

Isaf'a bağlı Fransız askerleri komuta değiştirdi

KABİL (İHA) - Uluslararası Güvenlik Destek Gücü ISAF'a bağlı Kabil Bölgesel Askeri Yönetimi'nde (RC-C) görevli Fransız askerlerin komutası Frank Le Bot'tan alınarak Pierre de Villiers'e teslim edildi.

Fransız, İtalyan ve Türk askerlerin görev yaptığı bölgede komutalar, 8 ayda bir görev değiştirirken, 4 ayda bir komuta değiştiren Fransız birliğinin komuta görevi görev süresi dolan Frank Le Bot'tan alınarak Pierra Villiers'a teslim edildi.

Üç ana askeri birliğin görev yaptığı Kabil'de Fransız askerleri, Alman askerlerinin de bulunduğu Camp Warehaus'da, İtalyan askeri Invictia Askeri Üssü'nde ve Türk askerleri Doğan Askeri Üssü'nde görev yapıyor. Kabil'de Türkiye'nin 379, Fransa'nın 792, İtalya'nın 626 asker bulunurken, bunlarla birlikte 14 farklı ulustan yaklaşık 2 bin civarında asker görevli.

Komuta süresi dolan Fransız askerlerin komutanı General Frank Le Bot, "20 Ekim'de yaptığımız son görüşmede Kabil'de güvenliği arttırıcı bazı yeni tedbirler almaya karar verdik. ISAF bünyesindeki diğer askerlerin de yardımıyla başta Kabil olmak üzere direnişçilere ve terörizme karşı operasyonlarımız tüm hızıyla devam edecek. Özellikle direnişçilere karşı çok güçlü çalışmalar yapmaktayız. Yaklaşık 2 aydır çok belirgin gelişmeler kaydettik. ISAF askerleriyle her gün 16-17 saat devriye operasyonlarımız sürmekte" dedi.

Afganistan'ın güneyindeki NATO güçlerinin komutanı İngiliz Korgeneral David Richards ise, "Burada çok güçlü askerlerden oluşan bir komutayla çok başarılı işler yaptığımızdan eminim. NATO Genel Sekreteri burada bulunan askerlerin oranının yüzde 90 olduğunu belirterek önümüzdeki 2 ay içinde yeni askeri birliklerle buradaki oranı yüzde 100'e çıkarmayı hedeflediklerini ekledi.Bu açıdan burada yapılacak çok iş var" şeklinde konuştu.

Fransız askerlerin komutasını alan General Pierre de Villiers da, "Görevi aldığım yerden devam ettireceğim. Benden önceki arkadaşımın bana çok başarılı bir ordu bıraktığını gördüm. RC-C başkanlığındaki bu bölgede gelişimi basmak basamak sürdüreceğiz. Benim amacım buradaki barış sürecini sürekli kılabilmek" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön