HABER

"İşbirliği yapmalı ve yakınlaşma sorumluluğu göstermeliyiz"

- AB Komisyonu Üyesi Avramopoulos: - "Hepimiz aynı coğrafyada benzer sorunlarla yüzleşiyoruz. Bu nedenle işbirliği yapmalı ve yakınlaşma sorumluluğu göstermeliyiz" - "Türkiye, AB ile işbirliğini samimiyetle yaptığını gösterdi" - "Güvenlik konusunda AB, Türkiye'nin terörle mücadele kapasitesini düşürmek değil, bunu güçlendirmek istiyor"

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, "Hepimiz aynı coğrafyada benzer sorunlarla yüzleşiyoruz. Bu nedenle işbirliği yapmalı ve yakınlaşma sorumluluğu göstermeliyiz." dedi.

Avramopoulos, AB Türkiye Delegasyonu'nun düzenlediği Brüksel programı kapsamında Türk basın mensuplarıyla buluştu.

Türkiye'nin AB perspektifinin önemli olduğunu belirten Avramopoulos, "Benim rolüm, Türkiyeve AB'yi birbirine daha fazla yakınlaştırmak. AB'nin tek stratejisi, Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesi." diye konuştu.

Avramopoulos, Türkiye'nin bütün alanlarda AB standartlarına yakınlaşmasının önemli olduğuna değinerek, "Güvenlik konusunda AB, Türkiye'nin terörle mücadele kapasitesini düşürmek değil, bunu güçlendirmek istiyor." ifadesini kullandı.

Terörle mücadelede uyumlu hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Avramopoulos, "Hepimiz aynı coğrafyada benzer sorunlarlayüzleşiyoruz.Bu nedenle işbirliği yapmalı ve yakınlaşma sorumluluğu göstermeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye samimi"

Avramopoulos, Türkiye-AB sığınmacı mutabakatının çok yaşam kurtardığını söyleyerek, "Türkiye, bu süreçte darbe girişimi yaşamasına rağmen AB ile yapılan anlaşmayı tam olarak uyguladı. Türkiye, AB ile işbirliğini samimiyetle yaptığını gösterdi." diye konuştu.

Türkiye ile AB arasında yapılan sığınmacı mutabakatının sorunsuz şekilde devam ettiğini dile getiren Avramopoulos,Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların desteklenmesi için AB'nin taahhüt ettiği 3+3 milyar avroluk mali kaynakların sağlanmaya devam edileceğini söyledi.

Avramopoulos, mevcut durumda Türkiye'den 11 bin 400 civarında Suriyeli'nin AB ülkelerine yeniden yerleştirildiğini belirterek, yeni gönüllülük planı çerçevesinde Türkiye, Ürdün ve Lübnan'dan 50 bin sığınmacının çeşitli AB ülkelerineyerleştirilmesinin planlandığını dile getirdi.

- Vize serbestisi

Vize serbestisi konusunda Türkiye ve AB'nin çok yakın çalıştığına dikkati çeken Avramopoulos, "AB Komisyonu olarak Türkiye'nin kalan kriterlerle ilgili hazırladığı yol haritasınıalmayı bekliyoruz." dedi.

Avramopoulos, vize serbestisi konusunda yaşanan tıkanmanın aşılması için kalan 7 kriterin çözümlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu konuları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ifade eden Avramopoulos, yakın zamanda olumlu gelişmeler beklediğini söyledi.

Vize serbestisi konusunda sadece AB Komisyonu'nun onayının yeterli olmadığını anımsatan Avramopoulos, "Vize serbestisinin yürürlüğe girmesi için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu da buna onay vermeli ama ben olumlu bir yolda olduğumuzu düşünüyorum.Türkiye'de bu vize serbestisi sürecini tamamlayabilecek siyasi irade mevcut durumda." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretiyle ilgili Avramopoulos, "Türkiye-Yunanistan arasındaki ziyaretler, Almanya-Fransa arasındaki ziyaretler gibi sık bir şekilde gerçekleşmeli. Arada farklılıklar mevcut ama ilişkiler her zaman karşılıklı saygı ve anlayışla sürmeli." ifadesini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in de eşlik ettiği program kapsamında gazeteciler, Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Faruk Kaymakcı ve AB Dış Politika Sözcüsü Maja Kocijancic gibi Brüksel'de bulunan önemli temsilcilerle görüşme yaptı.

(AA)

Geri Dön