HABER

İşçiler Siemens'ten umduğunu bulamadı

BERLİN (İHA) - Almanya'nın başkenti Berlin'in Spandau İlçesi'nde bulunan Siemens çamaşır makinesi fabrikasında varılan anlaşma işçileri memnun etmedi.

Bosch-Siemens'in yıllık 8 buçuk milyon euro'luk tasarrufa gitmek için fabrikayı Brandenburg ve Polonya'ya taşınmak istenmesi üzerine 27 gündür grev yapan işçiler, umduğunu bulamadı. Aralarında çok sayıda Türk vatandaşımızın da bulunduğu işçilerle varılan anlaşma uyarınca işçilerin tümü değil yüzde 30'u işten çıkarılacak. Bayram öncesi varılan karar vatandaşlarımız arasında büyük üzüntüye sebep oldu. Sendikanın verdiği iftar yemeğine katılan Berlin Hükümet Başbakanı Klaus Wowareit ve koalisyon ortağı Demokratik Sosyalist Parti (PDS) sözcüsü Gregor Gysi yaptıkları konuşmalarda sonucun istenildiği gibi olmadığını belirterek işçileri birlikte davranmaya çağırdı. İşçileri teselli etmeye çalışan Wowareit ve Gysi işçilerden soğuk kanlılıklarını korumalarını da istedi.

Siemens fabrikasında 22 yıldır çalışan işyeri temsilcilerinden Hüseyin Aktürk, varılan anlaşmanın sonuçlarının olumsuzluklarla dolu olduğunu belirterek, "Sendikanın aldığı karar yasalara uygun olsa da, azınlığın kararı. Bize göre grev devam ediyor, yasal yollardan hakkımızı savunacağız. Yoksa bizleri zor günler bekliyor. Daha fazla çalışıp, ayda ortalama 300 euro daha az elimize geçecek. 3 sene sonra sonumuzun ne olacağı belli değil" dedi.
İşçilerle Bosch-Siemens yönetimi arasında varılan anlaşma ile 570 işçiden 220'sinin işine son verilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön