İşi gücü "eğlence"

Küçük yaşta panayırlarda motorsuz salıncak ve havalı tüfek atışları yaptırarak eğlence sektörüne adım atan Mustafa Pehlivan, başta Bolu olmak üzere birçok yerde işlettiği lunaparklarla 62 yıldır milyonlarca kişiyi eğlendiriyor - Pehlivan, 45 yıl önce kurduğu fabrikayla ise hem istihdam sağlıyor hem de yurt içi ve yurt dışı pazarlara lunapark ekipmanı satıyor

MEHMET EMİN GÜRBÜZ - Küçük yaşta panayırlarda motorsuz salıncak çalıştırarak ve havalı tüfek atışları yaptırarak eğlence sektörüne adım atan Mustafa Pehlivan, başta Bolu olmak üzere birçok yerde işlettiği lunaparklarla 62 yıldır milyonlarca kişinin eğlenmesini sağlıyor.

Samsun'un Terme ilçesinde doğan 76 yaşındaki Mustafa Pehlivan, 14 yaşında panayırlarda motorsuz salıncaklar çalıştırarak ve havalı tüfek atışları yaptırarak eğlence sektörüne adım attı.

Bu sektörde ilerlemeyi kafasına koyan Pehlivan, daha sonra İzmit'e yerleşerek 1974 yılında lunapark ekipmanları üreten firma kurdu.

Pehlivan, başta Bolu olmak üzere birçok yerde işlettiği lunaparklarla 62 yıldır milyonlarca kişiyi eğlendiriyor.

Mustafa Pehlivan, kurduğu fabrikayla da hem istihdam sağlıyor hem de yurt içine ve yurt dışına lunapark ekipmanı satışı gerçekleştiriyor.

Havaların ısınmaya başlamasıyla Pehlivan'ın işlettiği Bolu'nun Karaçayır Mahallesi'ndeki lunapark da eğlence tutkunlarını ağırlamaya başladı.

Mustafa Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuk yaşta panayırlarda motorsuz salıncak çalıştırarak ve havalı tüfek atışları yaptırarak bu sektöre adım attığını söyledi.

O dönemdeki panayırların durumuna ilişkin Pehlivan, "Eski zamanlarda salıncakların motoru yoktu, ben de elle çevirerek salıncakları çalıştırıyordum. Daha sonra eğlence sektöründe ilerlemeye başladım. İzmit'te lunapark ekipmanları üretilen fabrikayı kurdum. Şu an bu sektörün zirvesinde yer alıyorum." diye konuştu.

Pehlivan, Türkiye'de çarpışan oto imalatına ilk kendisinin başladığını belirterek, "Balerini yurt dışından Türkiye'ye ilk ben getirdim ve imalatını da ben yaptım. Türkiye'nin birçok bölgesinde de kullanılıyor. Öncülüğünü yaptığım sektör son yıllarda bayağı ilerledi. Bu da sanayinin ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşiyor." ifadelerini kullandı.

Fabrikada üretilen lunapark ekipmanlarını yurt içi ve yurt dışı pazarlara sattıklarını aktaran Pehlivan, "Yaptığımız oyuncakları İtalya'ya satıyoruz. İtalya'ya yılda 10 oyuncak gemi, 8-10 atlı karınca satıyoruz. Yaptığımız atlı karıncalar adeta bir sanat eseridir." dedi.

Sektörde geçici olarak yaz aylarında 500 kişiye iş imkanı sağladığını, fabrikada ise 60 kişinin çalıştığını dile getiren Pehlivan, işini severek yaptığını söyledi.

- "İnsanları eğlendirmekten mutluluk duyuyorum"

Pehlivan, sektörde işi bilerek ve düzgün şekilde çalışılması durumunda bunun karşılığının alındığını vurgulayarak, milyonlarca kişiyi eğlendirmekten mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.