'Son savaş' başlıyor! Suriye'den temizlenecekler

YPG'nin önemli bir bölümünü oluşturduğu, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD'i Suriye'nin kuzeydoğusundan sürmek için başlatılan operasyonun son aşamasına geçtiklerini açıkladı.

'Son savaş' başlıyor! Suriye'den temizlenecekler

SDG milisleri, Orta Fırat Vadisi'ndeki Hajin kasabası civarındaki IŞİD militanlarına karşı Pazartesi günü bir kara saldırısı başlattı.

Kürt ve Arap milislerden oluşan SDG'yi destekleyen uluslararası koalisyon, "zorlu bir çatışma" beklediklerini söyledi.

ABD, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada IŞİD'in Suriye'de hâlâ 14 bin civarında militanının bulunduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Bu militanların çoğunun doğuda Fırat Nehri'nden batıda Irak sınırına 25 kilometre uzaklıktaki Hajin'e uzanan bir alanda, ayrıca Suriye hükümeti güçleriyle çarpıştıkları ülkenin orta ve güney kesimlerindeki çölde bulunduklarına inanılıyor.

Örgütün herhangi bir yeri kontrol etmediği Irak'ta ise 15 bin 500 ila 17 bin 100 militanı olduğu belirtiliyor. Irak'taki militanların çoğu ülkenin batısındaki çölde saklanıyor.

IŞİD gücünün zirvesine ulaştığı 2014'te Suriye ve Irak'ta geniş bölgeler ele geçirip "halifelik" ilan etmiş ve 7,7 milyon kişiyi yönetmişti.

SDG milisleri, operasyonun IŞİD "kalıntılarını" Hajin ve Deyr ez Zor kırsalından temizlemek için başlatıldığını bildirdi. SDG son dört ayda Baghuz ve Daşişa bölgelerindeki IŞİD güçlerini sürmüştü.

Adının açıklanmasını istemeyen bir SDG komutanı AFP'ye yaptığı açıklamada, Hajin saldırılarının ilk gününde en az 15 IŞİD militanını öldürdüklerini açıkladı.

Söz konusu komutan, "Hajin'deki çatışmalar zorlu olacak çünkü Daeş (IŞİD) mevzilerini güçlendirdi. Ama bölgeyi ele geçireceğiz" dedi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, "IŞİD mevzilerine yönelik hava, top ve kara saldırılarının son ayların en şiddetlisi olduğunu ve SDG'nin Hajin'deki sivillerin kaçabilmesi için bir insani koridor oluşturduğunu" bildirdi.

Bağdadi'nin ses kaydı

Geçen ay IŞİD, örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi'ye ait olduğunu öne sürdüğü bir ses kaydı yayınlamış, Bağdadi mesajında halifeliğin "yaşayacağını ve IŞİD'in Hajin'le sınırlı olmadığını" söylemişti.

Bağdadi'nin nerede olduğu bilinmiyor ancak bir koalisyon sözcüsü AFP'ye, Hajin'de hâlâ üst düzey IŞİD hedefleri bulunduğuna inandıklarını belirtti.

Bu arada Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD militanlarının ülkenin güneybatısındaki Suveyda'da bulunan Tulul el Safa bölgesinde hükümet güçlerine yaptıkları baskında 21 askeri öldürdüklerini duyurdu.

Suriye resmi medyası ise bölgede yoğun çatışmaların yaşandığını belirtirken, savaş uçaklarının ve topçu birliklerinin IŞİD'ın sığınaklarını bombaladığını ve çok sayıda militanı öldürdüğünü duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Bu haberin kaynağı mutlaka CIA ve MOSSAD Bağlantılı bir haber kuruluşudur çünkü haber tamamen Korropsiyonel ve saptırma amaçlı, bütün dünya biliyorki PKK=PYD, IŞİD, FETÖ terör örgütleri Amerikaya bağlı ABD müttefiği Vesayet savaşcısı örgütlerdir birbirleriyle savaşacaklardıda PYD elindeki 2000 IŞİD'li terörist esiri niçin bıraktı.
Cehenneme kadar yolun var katil sürüsü işid aldinmi üçün birini işid good byyyy işid:)))
hepsini türkiyeye sürün.biliyısınuz bizim reisimiz ve yüzde 52 lik tayfa için suriyenin istikrarı ve iç huzuru çok önemli.bizde suriye için kendi ülkesini feda eden milyonlar var.
deyrez zor daki yerli halk 48 saattir bu şerefsizlerle çatışıyor bazı yanlı medyada sdg pkk ypg herne haltsa deaşla çatışıyor diye haber yapıyor.bunların derdi halkı göçe zorlayıp ki nereye gittikleri önemli değil.kendileri oraya yerleşip devlet kura(maya)caklar..
kardeş bişey sorsam rakka yı dsg ile temizlemeye başlamadan önce abd türkiye ile temizlemek istedi ama türkiye rakka ya müdahalede bulunmadı bunun sonuçunda kendine yer açmak için dsg yi kendine kara gücü yaptı abd dünyanın süper gücü elbet kullanacak bi yerel güc bulur önemli olan bunun kürt veya türk olması değil onların çıkarları gönül isterki kürtler ve türkler öz kadeş olsun sade türkiyedeki kürtleri kastedmiyorum.her konuda birlikte hareket etsinler ama bu kadar kan ve göyaşından sonra zor
Bir terör örgütü başka bir terör örgütüyle savaşacak :)))))) it iti ısırmaz. Her ikisininde kurucu babaları abd ve israil. Siz böyle haberlerle Ancak aptalları kandırırsınız. Daha aylar önce işidli teröristlerin kendi bölgelerinden geçip gitmesine izin vermedimi bu zoru görünce etek giyen pyd (pkk) terör örgütü.
SDG-YPG ABD'nin beslediği teröristler, DAİŞ de ABD'nin eğitip beslediği teröristlerdir; her ikiside ABD köpekleri, birbirlerinimi vuracaklar? şov mu, oyunmu? yiyen varmı? görülüyorki VAR. bu habere bu manşeti atanda bu haberi yapanda Abd'nin borazancılığınımı yapıyor, teröristleri meşrulaştırmaya çalışmış.
Diğer Haberler